Pudel - návod na úpravu

14.01.2021

Úprava pudla na výstavu je 100 % dôkazom, že tak, ako sa o srsť pudla staráte v priebehu týždňa, tak, bude cez víkend vyzerať na výstave. Pudel je výsledkom dôsledného dodržiavania režimu starostlivosti o srsť.

Najdôležitejšia časť starostlivosti o srsť pudla je pravidelné kúpanie a medzivýstavná príprava. Samozrejmosťou by sa malo stať kúpanie vo vhodnom šampóne. Na bielych, krémových, strieborných a modrých pudlov by sa mal používať Plush Puppy Herbal Whitening Shampoo. Tento šampón odstraňuje zo srsti nežiaduce červené a žlté odtiene, z bielej robí skutočne bielu, z krémovej odstraňuje teplý odtieň, strieborná bude krajšie strieborná a aj modrá získa lepší odtieň. Odporúčame riedenie 1 diel šampónu na 10 dielov vody.

Pre červených, aprikot a hnedých je určený All Purpose Shampoo with Henna (riedenie je 1 diel šampónu na 10 dielov vody), ktorý srsti pridá skvelý lesk a zdravú vitalitu.

Pre čiernych pudlov je najvhodnejší Black Opal Shampoo, ktorý zintenzívni čiernu farbu a odstráni hnedé a červené odtiene zo srsti. Čím častejšie používate tento šampón, tým je odtieň srsti intenzívnejší. Ak je čierna farba fajn, potom sýto čierna je super - týmto dosiahnete najčernejšiu z čiernych. Na najhoršie vyfarbené časti použite šampón bez riedenia, naneste ho priamo a zapracujte do srsti, na dostatočne čiernu srsť do fľaše zrieďte šampón v pomere 1:1 s vodou a aplikujte na celú srsť. Nechajte pôsobiť 10 minút a opláchnite.

Vždy šampónujte dvakrát, pričom na druhé šampónovanie použite Natural Conditioning Shampoo with Evening Primrose v pomere 1:10. Tento šampón uľahčuje pestovanie srsti, srsť je poddajná, ľahko sa češe a udržiava.

Na všetky farby sa pre zlepšenie pevnosti vlasu veľmi hodí Plush Puppy Texture+ Shampoo v pomere 1 diel šampónu na 5 dielov vody. Dá sa miešať aj s Body Building Shampoo v pomere 1:1, až potom dolejete 5 dielov vody k pomeru šampónov, a tak sa jednoduchým trikom dosiahne aj objem a dokonalá textúra. Pomery riedenia aj šampónov je samozrejme dobré doladiť pre každú srsť zvlášť.

Po šampónovaní dostatočne opláchnite vodou a aplikujte posledný oplach pripravený z 1 čajovej lyžičky Plush Puppy Seabreeze Oil, 1 polievkovej lyžice Swishy Coat a 1 polievkovej lyžice Silk Protein Conditioner. To všetko zmiešajte v 4 l teplej vody. Seabreeze Oil hydratuje srsť a kožu a zamedzuje plstnatenie, Swishy Coat predlžuje dobu do ďalšieho kúpania a tiež znižuje plstnatenie a Silk Protein Conditioner upokojuje kožu po namáhavej výstavnej úprave hlavne top-knotu.

Niekedy sa stane, že má pes zničenú srsť. Môže to byť spôsobené nesprávnou starostlivosťou, kožnými problémami alebo má srsť zničenú od slnka. V týchto prípadoch pridajte do posledného oplachu 1 polievkovú lyžicu Plush Puppy Coat Rescue. Ako napovedá názov, tento prípravok pomáha zachrániť zničenú srsť a pomáha obnoviť jej štruktúru. Obsahuje všetky známe zložky, ktoré sú vhodné pre starostlivosť o srsť a je z čisto prírodných surovín.

Psom, ktorí sú v štádiu výmeny srsti a plstnatenia, zvýšte množstvo Seabreeze Oil a Swishy Coat v poslednom oplachu.

Ak cítite, že srsť medzi kúpaniami príliš presychá, použite na problémové miesta hydratačnú penu Reviva Coat alebo nemastný superhydratačný krém Chalkestral. Tento krém je ideálny aj pod gumičky, chlpy sa v gumičkách neschlpia a gumičky od tohto krému nepraskajú tak ako od olejov.

Najobľúbenejší šampón na výstavnú úpravu pudla je Plush Puppy Body Building Shampoo, ktorý zanecháva srsť bohatú, objemnú, presne ako ju vyžaduje štandard. Riedi sa v pomere 1 diel šampónu na 5 dielov vody.

Ak potrebujete väčší objem srsti, posledný oplach pripravte z 1 polievkovej lyžice Volumizing Cream a 1 čajovej lyžičky Seabreeze Oil zriedené v 4 l vody.

Pre suchú a krepovitú srsť použite oplach pripravený z 1 čajovej lyžičky Blow Dry Cream a 1 čajovej lyžičky Seabreeze Oil zmiešanej v 4 l vody.

Ak nemáte so srsťou problémy jednoducho ju opláchnite zmesou z 1 čajovej lyžičky Seabreeze Oil zriedenej v 4 l vody.

Žiadny z posledných oplachov sa už nezmýva, nechávajú sa v srsti. Srsť musí byť dostatočne nasiaknutá a ošetrovaná za mokra hneď po kúpaní. Všetky produkty Plush Puppy sa môžu navzájom kombinovať v rôznych pomeroch. Záleží na vás a vašom psovi, akú koncentráciu zvolíte.

Psa vysušte ako zvyčajne. Na začiatku sušenia je vhodné použiť Pin Brush, ktorá ľahko prechádza srsťou. Vo finále sa používa zlatá alebo zelená kefa ActiVet alebo hrebeň s riedkymi a dlhými zubami.

V tejto fáze je možné použiť Puffy Dog silne držiacu stylingovú penu, ktorá je vodou rozpustná a nelepí. Je veľmi vhodná pre pompóny, ktoré jednoducho nechcú držať ako aj na chvost, ktorý vyzerá riedky a nekompaktný. Naneste ju priamo na srsť predsušenú asi na 75 %. Potom dosušte ako zvyčajne. Tiež ju je možné použiť na riedke uši. Dbajte na to, aby bol pudel pripravovaný na výstavu na 110 % vysušený!

V deň výstavy sa vyvarujte navlhčenia srsti inak vyjdú nazmar hodiny sušenia.

Ako prípravný sprej použite zmes z Plush Puppy Reviva Coat v množstve golfovej loptičky na 500 ml vody v rozprašovači. Toto vám umožní ľahko prekefovať srsť bez toho, aby vyzerala mokrá.

Reviva Coat hydratuje srsť, ale nezanecháva ju mokrú.

Pre zväčšenie objemu na miestach, ktoré to potrebujú - obvykle na krku, použite texturizér Powder Puff Terrier. Je to texturizér v bielom púdri, ktorý sa po nanesení dá vyčesať a srsť zostane v pôvodnej farbe, ale podstatne pevnejšia. Ideálne je po nanesení texturizéra tieto miesta vyfénovať studeným vzduchom - tak sa zbavíte bieleho púdru bezozvyškov, zostane iba pevná srsť. 

Top knot pripravujte s pomocou Stuk Up. Je to famózny sprej, ktorý vám zabezpečí pevnosť top knotu. Ak uprednostňujete lak, dokonalý pre pudly je HOLD - lak, ktorý môžete nanášať vrstvu po vrstve tak, aby ste vytvorili maximálny objem.

Po výstave je rozčesanie najjednoduchšie s pomocou OMG Grooming Spray. Nevolá sa tak pre nič za nič-Oh My Godness = Ó môj bože, naozaj funguje! Je to sprej, ktorý sa môže použiť v akejkoľvek koncentrácii. Na top knoty je najlepšia koncentrácia 1 diel koncentrátu na 10 dielov vody. Najlepšie na ňom je, že vám umožní vyčesať lak zo srsti bez poškodenia. Srsť zľahka nasprejujte a použite 100 % štetinovú veľmi jemnú kefu. Opakovane jemne nasprejujte a jemne prečešte, opakujte znovu a znovu. Najlepší výsledok dosiahnete pri súčasnom použití studeného fénu.

A keď je už po výstave a vy ste doma, nezabudnite začať znova s medzivýstavným režimom. Práca doma ovplyvní výsledok, ktorý dosiahnete na výstave. Len Plush Puppy nestačí, treba si k žiadanému výsledku na výstave pripočítať aj čas venovaný srsti medzi výstavami. Držíme Vám palce!

Podľa návodu Cheryl LeCourt zostavila Mgr. Martina Adámeková. (martina@plushpuppy.eu)