Levíček - návod na úpravu

30.04.2021

Levíček je zaujímavé plemeno, ktoré je čoraz viac obľúbené aj medzi vystavovateľmi. Očakáva sa, že srsť levíčka bude hodvábna, dlhá, vlnitá a pritom s textúrou. Štandard vyžaduje mierne zvlnenú, nie však kučeravú srsť. Neoholené časti musia byť úplne prirodzené, nikdy sa nesmú upravovať strihom.

Pri úprave hrozia dve veci - srsť príliš rovná a bez objemu alebo príliš huňatá s množstvom vĺn. Základom je teda dosiahnuť niečo medzi tým. 

Všetko sa začína kúpaním. 

Nebojte sa použiť viacero rôznych šampónov na jedného psa, aby ste dosiahli správny výsledok. Ak má psík dobrú textúru a treba pridať lesk, použite Plush Puppy All Purpose Shampoo zriedený 1 diel šampónu na 5 dielov vody. Ak je srsť príliš tvrdá, vyberte Plush Puppy Natural Conditioning Shampoo a ak je srsť príliš riedka, najlepší bude Plush Puppy Body Building Shampoo, všetky sa riedia rovnako. Napríklad, ak máte psa bez podsady, použite na tie časti Body Building Shampoo a na hlavu, topline a chvost, kde možno netreba viac objemu, dajte All Purpose Shampoo. Na bielu možno uprednostníte Plush Puppy Herbal Whitening Shampoo zriedený od 3:1 do 5:1 v závislosti od očakávaného konečného výsledku bielej, či intenzity hĺbky tmavej v ostatných farbách. 

Pre extra zosvetlenie na začervenaných či zažltnutých miestach použite Plush Puppy Wonder Blok, toto zázračné mydlo pomáha udržiavať bielu srsť bez žltých či červených fľakov. Nie je to zosvetľovač a neobsahuje žiadne škodlivé chemikálie. Jemne namydlite požadované oblasti, nechajte pôsobiť 5-10 minút a opláchnite. Pre dosiahnutie maximálneho efektu to opakujte pri každom kúpaní a aj pri bežnom umývaní medzi kúpaniami. Ako pri väčšine kozmetiky, dávajte pozor na oči, aby sa mydlinky nedostali dovnútra.
Na tvár použite Plush Puppy Let's Face It. Ide o nízko penivý šampón určený pre tváre. Množstvo šampónu vo veľkosti golfovej loptičky namasírujte do navlhčenej oblasti tváre a očí. Dôkladne čistí a nedráždi. Môže sa používať aj v ušiach a ich okolí. Jeho nízka penivosť umožňuje ľahké oplachovanie a zároveň úplnú očistu.
Po opláchnutí šampónu použite 2 polievkové lyžice Plush Puppy Silk Protein Conditioner zriedené s 250 ml vody a zmes dôkladne zapracujte do srsti. Nechajte chvíľku zapôsobiť a vymyte zo srsti. Je to ľahký, ale intenzívny kondicionér.

Najlepším priateľom levíčka medzi výstavami je Plush Puppy Seabreeze Oil. Je to zmes rastlinných olejov (hlavne pupalkový a nechtíkový), ktorý sa výborne mieša s vodou. Použite 1 polievkovú lyžicu na 250 ml vody, zapracujte zmes do srsti a nevymývajte. Udrží srsť v kondícii.
Aby bola srsť chránená a hydratovaná, použite aj Plush Puppy Reviva CoatJednoducho kedykoľvek naneste do srsti toľko peny, koľko treba a tak často, ako treba.
Po opláchnutí kondicionéru Silk Protein Conditioner pri výstavnom kúpaní si do 250 ml rozprašovača s vodou namiešajte 1 polievkovú lyžicu Plush Puppy Swishy Coat a zmes nastriekajte do srsti. Nechajte v srsti - nevymývajte. Ak má váš psík bohatú a neposlušnú srsť, bude pre vás veľkou pomocou, ak k Swishy Coat pridáte 1 polievkovú lyžicu Plush Puppy Blow Dry Cream. Swishy Coat zabráni tomu, aby srsť neposlušne lietala z miesta na miesto a aby zachovávala siluetu a Blow Dry Cream dokáže srsť zjemniť a zmenšiť objem, aj keď v takomto malom množstve je tak akurát na to, aby sa srsť prehnane nevlnila, ale aby stále vyzerala prirodzene.
Sušenie začnite kefou Plush Puppy Ultimate Pin Brush vzduch sa dostane do srsti bez toho, aby sa príliš zmenšil objem. Na chvoste a okolo hlavy však bude srsť vyzerať oveľa lepšie, ak ju dofénujete pomocou Plush Puppy Ultimate Anti-Static Porcupine Brush, kefou, ktorá má 50% štetín a 50% umelohmotných zubov. Chvost má očariť dlhou bohatou srsťou, ktorá padá na chrbát a hlava získa vďaka tejto kefe konkrétnejší výraz.
Plush Puppy OMG je perfektný grooming sprej pre tento typ srsti. Srsť pred kefovaním zľahka prestriekajte s OMG, srsť bude vyzerať sviežo, nebude zlepená, dosiahnete ním ideálny finiš. Môžete použiť buď OMG Concentrate zriedený 1 diel OMG s 20-40 dielov vody alebo OMG Ready To Use. Čím silnejšia zmes, tým silnejší bude účinok. Rôzne psy s rôznymi typmi srsti si vyžadujú rôzne pomery riedenia. OMG môžete použiť aj počas fénovania pred výstavou, ako aj priamo na suchú srsť v deň výstavy. Je to skvelý výrobok pre bežné česanie a je dostatočnou hydratáciu. Čím plnšia a pevnejšia srsť, tým sa žiada silnejšie OMG.
Plush Puppy Puffy Dog+ je stylingová pena na zdvihnutie a ľahké spevnenie. Cca. tenisovú loptičku si naneste do ruky a prepracujte celú srsť na vrchu hlavy od koreňov až po končeky. Kefujte a proti rastu do 3/4 sucha a potom zľahka vyčešte na miesto tak, aby sa nestratil objem.

Ak potrebujete nad oči niečo silnejšie, siahnite po Plush Puppy Sit N Stay. Naberte iba trošku vosku na končeky prstov, zohrejte ho trením medzi dlaňami, aby stratil lepivosť, naneste ho ku korienkom tak, že ich chytíte dole pri koži a prstami budete vrstvy prečesávať smerom nahor do stredu dĺžky.

Pre väčší objem použite Plush Puppy Volumising Spray. Či už pred fénovaním alebo na "nafúknutie" srsti na výstave, je naozaj perfektný. Rovnomerne ho nastriekajte do srsti a češte kefou do sucha alebo použite fén. Ide o zahusťovač srsti, na zvýšenie objemu - nie o spevňovač vlasov. Nedá sa zistiť ani dotykom a v srsti zanecháva prirodzene plnší vzhľad.

Aby váš psík zaujal v kruhu oko rozhodcu, pridajte pred vstupom do kruhu ľahký poprašok Plush Puppy Pixie Dust, stačí naozaj máličko - ak v srsti vidíte, koľko dávate, dávate príliš veľa.

Nezabudnite k výbave na výstavu pribaliť aj bezoplachový šampón Plush Puppy Wonder Wash, ktorý veľmi rýchlo a účinne dokáže zlikvidovať následky črevnej búrky. Stačí ho na postihnuté miesto nastriekať, napeniť a do sucha vyutierať suchým uterákom.

Ak potrebujete suchý variant šampónu, siahnite po Plush Puppy Powder Puff Regular. Stačí len nasypať na znečistené miesta a zo srsti dôkladne vyčesať kefou. Je to suchý šampón a dezodorant v jednom.

Váš levíček - malý inteligentný psík plný energie so živým výrazom - je dokonalo upravený. Má hrdý a svižný krok, zdôraznený jeho poletujúcou hrivou a levím strihom. Žiadny rozhodca mu neodolá!

Najlepšie psy z celého sveta sú upravované v Plush Puppy.