Austrálsky ovčiak - návod na úpravu

27.01.2021

Na austrálskeho ovčiaka v kruhu je radosť sa pozerať. Jeho energia, prekrásny pohyb a pestré farby robia z tejto pracovnej rasy dokonalého - a aj čoraz obľúbenejšieho - výstavného psa, ktorý však vďaka svojej dvojitej srsti nemá problém prejsť z výstavy rovno do práce v nečase. A keďže tento typ srsti predstavuje nikdy sa nekončiaci proces - buď práve pĺzne alebo práve dorastá - jediným správnym rozhodnutím pre bezchybný výzor je používanie tých najkvalitnejších šampónov a doplnkov.

Ak chcete dosiahnuť maximálne dobrý výsledok, mali by ste počas rôznych štádií presrsťovania používať rôzne šampóny. A aj rôzne farby si vyžadujú rôznu starostlivosť. Ale ak máte australáka práve v plnej srsti, použite pre super lesk Plush Puppy All Purpose Shampoo. Zriedený v pomere 5:1 (5 dielov vody na 1 diel šampónu) je skvelý na všetky farby. Na grooming suchej, starej srsti použite Conditioning Shampoo with Evening Primrose v pomere 5:1. Ten pridá extra hydratáciu aj v období, keď srsť presychá a pred pĺznutím alebo po dlhých horúcich letných dňoch má tendencie sa lámať. V čase pĺznutia a keď srsť nie je dosť bohatá, kúpte v Body Building Shampoo. Zrieďte ho tiež v pomere 5:1, pričom sledujte, či potrebujete viac objemu a textúry alebo stačí toto riedenie. Pre všetky šampóny platí, že čím koncentrovanejší šampón použijete, tým bude účinok silnejší. Toto funguje skutočne výborne a pomôže dosiahnuť žiadaný výzor australáka v plnej srsti.

Ak potrebujete zbaviť srsť nežiaducich teplých farebných tónov, použite Herbal Whitening Shampoo. Obzvlášť krásny výsledok vidno na blue merle, na čiernej, ktorá hrdzavie do červena a na červenej srsti, v ktorej treba redukovať nežiaducu oranžovú. Tento šampón je samozrejme ideálny aj na biele miesta, kde spôsobí, že nudná šedo-biela alebo béžovo-biela budú znova žiariť ako čerstvo napadnutý sneh. Na veľmi začervenaných pôvodne bielych miestach odporúčam používať pravidelne 2-3 krát týždenne mydlo Wonder Blok, spoľahlivo odstraňuje "hrdzu", ktorá vzniká od vlhka, slín či moču. Ak ste sa už týchto nepekných fľakov zbavili, stačí mydlo použiť na dané miesta podľa potreby raz - dvakrát týždenne. Občas tiež treba na oživenie farieb a totálnu očistu srsti od nečistôt a zvyškov kozmetiky použiť hĺbkovo čistiaci Deep Cleansing Shampoo.

Ako vidíte, na všetko existuje spôsob, dôležité je ho iba nájsť. Je krásne sledovať ľudí, ktorí sa prišli spýtať na to, aký si majú vybrať šampón pre výstavného austrálskeho ovčiaka. Ak chcú mať psa stále v dokonalom stave, potrebujú ich všetky! Ale tie famózne výsledky potom hovoria samé za seba...

Takže aby ste zachovali bohatú plnú srsť a podporili výzor dobre stavaného psa, nepoužívajte kondicionér. Srsť by zjemnil a zmenšil by objem. Základom je zachovať vode odolnú textúru a najlepší spôsob na to - obzvlášť pri pravidelnom týždňovom šampónovaní a fénovaní - je olejovať srsť pomocou Plush Puppy Seabreeze Oil. Je to skvelá zmes pupalkového oleja, nechtíkového oleja, pšeničného oleja a ďalších rastlinných výťažkov, ktorá vo finiši nepôsobí príliš mastne. Seabreeze Oil nie je ťažké zmyť a tiež nezachytáva tak veľa prachu a špiny ako iné oleje. Aplikujte ho po šampónovaní a opláchnutí v pomere približne 1 polievková lyžica na 4 litre vody. Akokoľvek ho nanášate - či už striekate, polievate alebo s pomocou špongie, uistite sa, že sa dostal do všetkých vrstiev srsti až ku koži. Zo srsti ho nevyplachujte. A po 4 - 6 týždňoch používania sa môžete kochať zdravo lesklou a silnou srsťou. Tento výrobok je pre srsť psov žijúcich prevažne vonku nenahraditeľný.

Pre veľmi lámavú, vysušenú a zničenú srsť použite Plush Puppy Coat Rescue. Rieďte podľa potreby 2 polievkové lyžice na dva poháre vody, môžete ho však používať aj v plnej koncentrácii. Nechajte v srsti pôsobiť aspoň 5 minút, ale ideálne je nechať ho v srsti až na 20 minút. Čím dlhšie, tým lepšie. Potom zo srsti vypláchnite. Môžete ho striedať so Seabreeze Oil alebo jednoducho ho naneste raz mesačne ak je to potrebné. Obvykle stačí Seabreeze Oil; Coat Rescue odporúčam použiť iba na veľmi zničenú srsť a keď sú už chlpy v poriadku, zase sa vrátiť iba k Seabreeze Oil.

A teraz výstavná úprava - po vhodnom šampóne (šampónoch) začnite dobrou dávkou Plush Puppy Volumising Cream. Pravdou je, že trochu nadvihnutá srsť je dobrá, ale poriadne zdvihnutá srsť je lepšia. Po čase strávenom v klietke alebo v prepravke bude srsť oveľa uležanejšia, ako čerstvo po úprave. Preto použite 1 polievkovú lyžicu na pohár vody a zmes dôkladne nasprejujte do srsti. Potom vyfénujte turbofénom nastaveným na tak chladný vzduch, ako je to možné. Fénujte proti smeru rastu srsti smerom od zadku k hlave, aby ste vytvorili pekne plný kožuch. V deň výstavy je dobré ešte srsť prestriekať pomocou Plush Puppy Volumising Spray a prečešte proti smeru rastu srsti. Srsť bude behom minútky suchá a bude vyzerať ako čerstvo vyfénovaná.

Tajomstvom dobrej úpravy dvojitej srsti je poctivé sušenie. Ak srsť necháte polosuchú, po čase sa začne pri koži plstiť. Vlhká podsada môže psovi tiež spôsobiť zapareniny a tzv. hot spoty. Kvalitná zdravá srsť, ktorá odoláva vplyvom počasia nikdy neprepustí vlhkosť až ku koži. Preto keďže my kúpaním narúšame túto rovnováhu, musíme zabezpečiť úplné vysušenie nielen krycej srsti, ale aj podsady až k pokožke. Ak je srsť na končekoch suchá, alebo sa začína stáčať, naneste na problémové miesta jemnú vrstvu Blow Dry Cream (ideálne zmiešaný s vodou v pomere 1 polievková lyžica na 1 pohár vody) a dofénujte. Ak raz skúsite úpravu dvojitej srsti s pomocou Volumising Cream a Blow Dry Cream, už nebudete chcieť skúsiť nič iné. Volumising Cream zväčšuje objem srsti a Blow Dry Cream srsť uhládza a zjemňuje. Ak ich budete používať správne a na správnych miestach, bude váš australák vyzerať dokonalo.

Pamätajte však, že neexistuje jeden návod účinný na každého psa. Je to všetko presne o VAŠOM psovi. Prispôsobte pomery a úpravu práve jemu. V deň výstavy musíte myslieť na tisíc vecí, pričom každá drobnosť má zmysel. Ale ak žiadnu z nich nezanedbáte a každú urobíte poriadne, bude to vaša cesta k úspechu.

Ak má biela srsť vášho psa stále nádych inej farby, v deň výstavy použite Plush Puppy Cover Up Cream. Naberte si malé množstvo na jemne vlhkú špongiu a poklepkávaním nanášajte v tenkých vrstvách na miesta, ktoré treba ešte vybieliť. Tento krém srsť neovplyvní, je to iba "make up". Pracujte v tenkých vrstvách a doprajte každej vrstve čas na poriadne vyschnutie - prípadne si pomôžte fénom. Ak to niekde preženiete, tento nemastný krém sa ľahko odstraňuje. Ako? Znova vlhkou špongiou. Bodkou za bielením bude vrstvička žiarivo bieleho kriedového púdru Fairy Frost Regular na dosušenie. Potom stačí už len prečesať kefou. Takto upravená srsť vydrží biela počas celého dňa. Robte to vo výstavný deň dostatočne včas, aby ste sa nemuseli ponáhľať. Pomôžete tak úprave, ale aj svojim nervom. Vedomie, že už máte psa upraveného a že bude stačiť už len pár ťahov pred vstupom do kruhu, vám dopraje čas na to, aby ste si výstavu vychutnali bez časového tlaku.

Na poslednú minútu si už nechajte iba presprejovanie ľahkou hmlou z Volumising Spray alebo OMG Ready To Use a prečesanie kefou typu pin. Ak treba úpravu dokončite ešte kovovým hrebeňom s dostatočne dlhými zubami. Ak ste však pravidelne podľa odporúčania kúpali a fénovali každý týždeň, hrebeň by ste nemali potrebovať.

Pred vstupom do kruhu nezabudnite na jemný poprašok trblietkami Plush Puppy Pixie Dust. Naneste ho pomocou kefy a zľahka prejdite topline a nohavice. V slnku či svetle reflektorov sa budú nenápadne trblietať. Bude to nádhera! Neprežeňte to však. Ak to vidíte hneď po nanesení, dali ste priveľa.

Finišujte leskom Plush Puppy Shine & Comb. Držte ho 30 cm od srsti a naneste ho na tie časti tela, ktoré má váš australák najkrajšie - obvykle to býva topline a nohavice. Ale ak potrebujete zvýrazniť kohútik či prekrásnu hlavu, neváhajte a striekajte tam - je to trik, ktorý pritiahne pohľad rozhodcu presne na to miesto, ktoré potrebujete.

Váš prekrásny austrálsky ovčiak je teraz pripravený do akcie. Jeho rýchlosť a inteligencia v spojení s týmto profesionálnym groomingom ho predurčujú na úspech. A položiť ruky na tohto prekrásneho psa bude zážitok aj pre rozhodcu.

Martina Adámeková

(Autorka je špecialistkou Plush Puppy a pravidelnou účastníčkou seminárov o úprave rôznych typov srsti so špičkovými handlermi a groomermi z celého sveta, ktoré organizuje firma Plush Puppy.)