Yorkshire Terrier - návod na úpravu

02.05.2021

Štandard vyžaduje, aby srsť jorkšírskeho teriéra visela rovnomerne a bola perfektne rovná. Štandardy sú biblie pri výstavách a chove psov. Všetko ostatné sú názory a interpretácie, ale štandard hovorí za všetko. Ak pochybujete, či upravujete správne, prečítajte si štandard.

Podľa štandardu pri úprave treba dbať na dve základné veci - správnu farbu a rovnú hodvábnu srsť. Jednoduché, ale nie vždy ľahko dosiahnuteľné, pokiaľ neurobíte pre úžasnú kondíciu všetko správne a ak vystavujete vonku, tak aj udržanie peknej rovnej srsti, ktorá vyzerá ako vodopád, môže byť výzva. Niekedy je to ťažký boj.

Základom tejto srsti je práca medzi výstavami - každý týždeň balíčkovanie a stála pozornosť zameraná na zachovanie textúry a dĺžky. Kúpať jorkšíra treba vždy so zreteľom na udržanie lesku a hydratáciu. Dehydratácia urýchli stratu farby srsti. Použite šampón Plush Puppy Natural Conditioning Shampoo with Evening Primrose zriedený 5 dielmi vody na jeden diel šampónu. Ak srsť začína blednúť, použite Plush Puppy Herbal Whitening Shampoo 3: 1 (tj. 3 diely vody na jeden diel šampónu) na obohatenie a prehĺbenie farebného tónu. Tento šampón nezosvetľuje ani nebieli, ale tonizuje a minimalizuje nežiaduce teplé tóny. Jedná sa o veľmi užitočný šampón na dosiahnutie oceľovo sivej na sivých plochách a prehĺbenie trieslových tónov tan, ktoré musia byť pri koreňoch tmavšie a na hlave zlaté. Nemôžete farbiť psa, však? Ale môžete farbe pomôcť tónovaním.

Na tvár použite Plush Puppy Let's Face It. Ide o nízko penivý šampón určený pre tváre. Množstvo šampónu vo veľkosti golfovej loptičky namasírujte do navlhčenej oblasti tváre a očí. Dôkladne čistí a nedráždi. Môže sa používať aj v ušiach a ich okolí. Jeho nízka penivosť umožňuje ľahké oplachovanie a zároveň úplnú očistu.

Pri kúpaní sa dá výborne ušetriť čas kombináciou niekoľkých krokov. Do posledného opláchnutia pridajte na 2 litre vody 1 polievkovú lyžicu kondicionéru Plush Puppy Silk Protein Conditioner a 1 čajovú lyžičku Plush Puppy Swishy Coat. Pomer si vylaďte presne na vášho psíka, toto je je základný pomer pre bezproblémový vlas. Túto zmes dôkladne naneste na celú srsť a zapracujte ju do všetkých vrstiev. Nevymývajte. Swishy Coat dodá požadovanú krásnu splývavovosť, anti-stat a hladkú rovnosť. Silk Protein dodá hrebeňu priechodnosť a srsti hebkosť. Toto je základ kúpania. Ak chcete, môžete  Swishy Coat medzi výstavami vynechať.

Pri sušení udržujte vzduch fénu teplý a zabezpečte, aby prúdenie vzduchu prúdilo po celej dĺžke srsti, a nie smerom hore, čo by spôsobilo uzlenie a zamotávanie. Snažte sa prečesávať tak, aby ste nevytvorili veľa statiky. Použite kefu Plush Puppy Ultimate Pin Brush kým je srsť veľmi mokrá, aby sa nadmerne nenatiahla, a potom, keď je srsť do ¾ suchá pre hladký konečný povrch prejdite na kefu Plush Puppy Anti-Static Brush. Keď budete touto kefou naťahovať srsť smerom nadol od korienka po špičky, umožnite vzduchu, aby vykonal prácu za vás. Vlasy, ktoré sú mokré, sú náchylné na poškodenie, takže pri zaobchádzaní s dĺžkou srsti potrebujete pokojnú a jemnú ruku.

Pri sušení používajte ľahký sprej Plush Puppy FAST Blow Dry Spray - ide o revolučný inovatívny Fast Dry Blow Dry Spray, ktorý kombinuje najnovšie aktívne zložky dokopy a dramaticky tak skracuje čas sušenia; dodáva hydratáciu a kondíciu a zároveň chráni srsť.

Balíčkujte pomocou Plush Puppy Reviva Coat, čo je skvelá nemastná hydratačná pena. Môžete ju nanášať priamo do prameňa rukami, alebo nasledujúcim spôsobom: Pred balíčkovaním si zamiešajte 1 golfovú loptičku peny Reviva Coat do 1 šálky vody a pred zabalením dôkladne nastriekajte do celej srsti. Potom zabaľte ako obvykle. Prebaľujte každý druhý deň.

Medzi jednotlivými výstavami môžete na ochranu a hydratáciu použiť aj Plush Puppy Seabreeze Oil . Tento báječný produkt je pupalkový olej a nechtíkový olej a ďalšie prírodné dobroty v jednej fľaši. Je rozpustný vo vode a ľahko sa zo srsti vymyje. Použite v pomere 1 čajová lyžička na 1 liter vody a nechajte v srsti pôsobiť. Dodáva pekný lesk a obohacuje farbu srsti. To je dobrý ochranca srsti, najmä ak srsť nie je dokonalá. Môžete tiež raz za mesiac alebo, ak je to potrebné, aj častejšie po šampóne a pred kondicionérom použiť Plush Puppy Coat Rescue. Je to silná proteínová maska obsahujúca doslova všetko, čo je dobré pre srsť. Po pár minútach ju zo srsti opláchnite a následne srsť uzavrite kondicionérom Plush Puppy Silk Protein Conditioner a znova opláchnite. Ošetrujúce masky a kondicionéry, ktoré sú zdanlivo kyslými výplachmi, uzatvárajú kutikulu a umožňujú ľahšie česanie.

Ďalším vynikajúcim produktom pre túto rasu na pravidelné česanie je Plush Puppy OMG. OMG je dokonalým produktom pre jemnú jemnú srsť jorkov. Ľahký nástrek OMG a dovoľuje tomuto produktu osviežiť srsť a zanechať v nej úžasný pocit. Oddeľuje ju a zanecháva najúžasnejší povrch. Použitím pomeru 1 diel OMG Concentrate k 40 dielom vody. Čím silnejšia je zmes, tým silnejšie sú jej účinky. Toto plemeno vyžaduje iba slabú zmes, a teda pomer 1:40. Je to úžasný produkt na pravidelné česanie, ktorý tiež hydratuje srsť a znižuje stres a straty srsti.

Jorkšírske teriéry treba upravovať nožnicami na špičkách uší. Srsť na hlave je obvykle upravená do topknotu jednou alebo dvoma mašličkami - je na vás, ktorý typ úpravy uprednostníte. Dôležité je, aby ste srsť nenatiahli príliš dozadu a tiež, aby ste topknot neumiestnili príliš do očí. Umiestnite ho tak, aby vyhovoval najlepším atribútom vášho psa. Precvičujte si to do dokonalosti alebo sledujte, ako to robí šikovný groomer, aby ste sa to dokonalo naučili.

Počas presrsťovania zo štaniatka na dospelého jedinca alebo ak je srsť príliš drsná či krepatá, môžete do zmesi na záverečné opláchnutie kondicionéra a Swishy pridať čajovú lyžičku Plush Puppy Blow Dry Cream. Blow Dry Cream srsť zmäkčí a narovná.

Počas výstavného dňa si na ruky pumpnite trochu Plush Puppy Protein Coat Balm a naneste ho od prostriedku ku končekom srsti. Je to skvelý antistatický prostriedok, ktorý sa dá opakovane používať počas dňa bez toho, aby srsť zamastil. Srsť nebude pramienkovať a bude vláčna. Pred vstupom do ringu naneste na lem srsti a k cestičke ešte trošku. Pri česaní počas výstavy ho vždy nanášajte na dĺžky. Snažte sa počas dňa vyhnúť kefám so štetinami, aby ste predišli statickým výbojom. Viem, že je to zložité, pretože kefa so štetinami srsť naleští, ale spôsobuje to aj statiku, takže to nepreháňajte. Radšej na vytvorenie hodvábneho lesku použite tesne pred vstupom do kruhu malé množstvo Plush Puppy Shine&Comb - neprekonateľný lesk v spreji, ktorý je snáď najobľúbenejším all-round finišérom. Pri jeho použití však buďte opatrní, ak to preženiete, srsť môže pôsobiť mastným dojmom.

Váš Yorkie má pôvod ako teriér od škótskych tkáčov a popri tom bol zmiešaný s niekoľkými rôznymi predkami. Je temperamentný, je drzý a má veľké psie srdce. Je to zaneprázdnený malý pes s veľmi sebavedomým duchom a jeho správanie hovorí, že chcem všetko a chcem to teraz. Postoj a pôvab - to všetko v jednom balení. Niet divu, že tak často vyhrávajú skupinu.