Rhodézsky ridgeback - návod na úpravu

27.01.2021

Leví pes alebo africký leví pes, je známy svojou charakteristickou zvláštnosťou - výrazným pruhom na chrbte, srsťou, ktorá rastie zozadu dopredu. Toto nádherné, silné a vyvážené plemeno bolo chované ako silný, vytrvalý pes, schopný odolať extrémnym teplotám a dlhému času bez vody. Bol schopný nájsť jarabice, zvrhnúť zver, zadržať leva, kým neprišiel lovec, strážiť na farme a pritom zostať stále verný spoločník milujúci deti. Je to bezproblémový tichý pes, dá sa ľahko vycvičiť a túži potešiť svojho majiteľa.

Štandard vyžaduje krátku hustú srsť, uhladenú a lesklú, ktorá nesmie byť zvlnená ani hodvábne jemná. Farby môžu byť od svetlo pšeničnej až po červeno-pšeničnú s povolenými malými bielymi znakmi na hrudi a na prstoch. So srsťou nebudete mať toľko práce, ako s inými "chlpatými" rasami, ale to, čo máte, musí byť dokonalé. Malo by vyžarovať zdravie a energiu. Zdá sa, že dosiahnuť dokonalú textúru srsti, je jednoduché, ale vystavovatelia často ignorujú jasné znenie štandardu a pravidelne srsť zjemňujú kondicionérmi, aby bola srsť mäkšia.

Začnime hlavou a okolím očí. Na tvár použite Plush Puppy Let's Face It. Ide o nízko penivý šampón určený pre tváre, ktorý bol vyvinutý z množstva naturálne získaných zložiek. Tieto špeciálne prísady upokojujúco čistia, hydratujú, napomáhajú hojeniu a majú protizápalové účinky. Množstvo šampónu vo veľkosti golfovej loptičky namasírujte do navlhčenej oblasti tváre a očí. Výborne umýva aj miesta vnútri vrások. Môže sa používať aj v ušiach a ich okolí. Jeho nízka penivosť umožňuje dokonalé čistenie a zároveň ľahké oplachovanie.

Používajte dobrý šampón na lesk, ako je napríklad šampón Plush Puppy All Purpose Shampoo, ktorý obsahuje čisté výťažky z heny a neusadzuje sa v srsti ani v koži. Tieto extrakty sú rozpustné vo vode, nezjemňujú, ale srsť vždy nechávajú v poddajnom a dobrom stave s vynikajúcim leskom.

Šampón rieďte 5: 1, t. j. 5 dielov vody na jeden diel šampónu. To umožňuje rovnomerné rozloženie po celom tele. Ak nechcete riediť, výborným variantom je už nariedená verzia v spreji - Plush Puppy All Purpose Shampoo Easy to Use.

Po opláchnutí šampónu je potrebné srsť hydratovať bez jej zmäknutia. Plush Puppy Seabreeze Oil je fantastický vo vode rozpustný olej, po ktorom srsť nikdy nevyzerá mastne alebo lepkavo. To dodáva chlpom neuveriteľný lesk a podporu v drsných podmienkach alebo pri častom kúpaní, ak vystavujete každý týždeň. Tento olej vám to umožní bez hrozby zmäknutej srsti. 1 polievkovú lyžicu Seabreeze Oil zrieďte so 4 litrami teplej vody v vedre a špongiou ju namasírujte do celého tela. Nechajte pôsobiť a nevypláchnite. Čím častejšie budete používať tento úžasný olej, tým lepšia bude pokožka a srsť. Je to naturálne získavaná zmes z pupalkového oleja, nechtíka lekárskeho, oleja z pšeničných klíčkov a ďalších vynikajúcich zložiek a nič sa jej nevyrovná. Budete vystavovať srsť so zmesou oleja a vody v nej. Vyzerá to profesionálne, pestovane a dá vám výhodu v súťaži s ostatnými. Srsť vášho psa sa bude lesknúť a pôsobiť veľmi zdravo, čo dá vyniknúť líniám svalov.

Kontroverznou časťou tohto návodu je to, že by ste srsť mali fúkať turbofénom. Skúsenosti hovoria, že to umožní odstrániť všetky mŕtve chlpy lepšie, ako akákoľvek kefa. Čím skôr mŕtva srsť odíde, tým skôr narastie nová a lepšia, ako tá predtým. Nikdy už nezažijete tie škaredé obdobia nadmerného pĺznutia s dierami v srsti. Funguje to a keď to vyskúšate, tiež sa presvedčíte.

Šampón, olej a fénovanie sú základom starostlivosti o srsť vášho psa. Ak to budete robiť pravidelne, budete mať psa nasrsteného kedykoľvek budete potrebovať. Neexistujú žiadne skratky k skvelej srsti - tá sa za noc nevyrobí. Chce to disciplínu, ale ak chcete vyhrávať a stáť na stupňoch v záverečných súťažiach, nevyhnete sa tomu.

Páči sa nám lesk, ktorý toto všetko dáva rhodesiánskym chlpom. Čím viac lesku dosiahnete, tým lepšie bude ridge vynikať, pretože lesk umožní krásne odrážať farbu. Matná, slabá srsť absorbuje svetlo a neodráža sa.

Na poškodenú srsť po šteniatkach alebo po chorobe nasýťte srsť funkčnou suspenziou Plush Puppy Coat Rescue a nechajte ju v srsti tak dlho, ako je to možné. Ak máte psa vonku, nechajte ju v srsti celé dni. Ak máte psa doma, nechajte zapôsobiť tak dlho, ako je to možné a potom to opláchnite. Je to maska na srsť, ktorá obsahuje fantastické naturálne a organicky získané zložky prospešné koži aj srsti.

Pár minút pred vstupom do kruhu nastriekajte srsť leskom Plush Puppy Shine and Comb a pretrite ju rukou. Uvidíte ten lesk!

Takže, domáce úlohy máte hotové, srsť vyzerá ako za milión dolárov a pes má úžasný svalový tonus, ktorý pôsobí atleticky a vytrvalo. Sledovať tohto psieho "ducha Afriky" ako efektívne beží dlhým a voľným krokom vo výstavnom kruhu, je úchvatné. Pracuje, stráži a je aj verným priateľom. Je to majestátny pes hodný titulu šampión.

Najlepšie psy z celého sveta sú upravované v Plush Puppy.