Portugalský vodný pes - návod na úpravu

27.01.2021

Táto vysoko inteligentná rasa známa ako výnimočný potápač a plavec, je tiež lojálnym a poslušným spoločníkom. Podľa toho, či boli šľachtení na prinášanie roztrhaných sietí, zháňanie húfov rýb či prenášanie správ medzi loďami, vyvinuli sa u nich dva typy srsti - Curly (kučeravý) a Wavy (vlnitý).

Keďže je to na výstavnej scéne relatívne nová rasa, je dôležité, aby bola srsť vystavovaná v správnom stave a aby podčiarkla štandard rasy. Sfarbenie je jednofarebné alebo viacfarebné, čo robí výstavné kruhy s portugalmi veľmi zaujímavými. Jednofarebné je biele, čierne alebo hnedé v rôznej intenzite farby, viacfarebné je kombináciou čiernej alebo hnedej s bielou. Jedince s čiernou, bielou alebo čiernobielou srsťou majú mať modravú kožu.

Vo väčšine krajín sa portugalský vodný pes vystavuje v levom strihu, ale občas ho vidno aj v retriever strihu. Hlavným cieľom je odprezentovať psa, ktorý je robustný a schopný pracovať. Wavy srsť je obvykle dosť dlhá, trochu zvlnená, relatívne lesklá, zatiaľ čo srsť Curly je matná, hustá so stočenými prameňmi.

Počnúc hlavou je to plemeno, ktoré má ostrihanú tvár. Na toto miesto použitie Plush Puppy Let's Face It - to, čo svet výstav tak dlho potreboval. Ide o nízko penivý šampón s obsahom hypoalergénnych sulfátov určený pre tváre. Receptúra nedráždi oči ​​a vďaka extraktu Blue Cypress najvyššej kvality, panthenolu s pro-vitamínom B a SugaNate čistí upokojujúco, hydratuje, napomáha hojeniu a má protizápalové účinky. Naneste šampón v množstve golfovej loptičky priamo na oblasť tváre a očí. Umožní Vám dôkladné čistenie bez toho, aby došlo k podráždeniu. Môže sa používať v ušiach aj okolo nich. Jeho nízka penivosť umožňuje ľahké oplachovanie a zároveň úplné čistenie.

Na čiernu srsť použite Plush Puppy Black Opal Shampoo mierne riedený pre ľahké rozptýlenie v celej srsti. Čím viac však riedite, tým menšia je intenzita tónovania. Na veľmi poškodené a vyblednuté oblasti nanášajte Black Opal špongiou v plnej koncentrácii. Pre maximálne zafarbenie / tónovanie ho nechajte pôsobiť tak dlho, ako je to možné. Ak potrebujete tónovať čiernu v čiernobielej o musíte urobiť na čiernobielej, potom najprv napeňte bielu srsť pomocou Plush Puppy Herbal Whitening Shampoo a až potom začnite pracovať s čiernou srsťou. Ak sa Black Opal dostane predsa len do bielej srsti, dosucha ju najprv vyutierajte uterákom a až potom ju opláchnite. Black Opal nie je farba. Je to silný tónovací šampón. Čím častejšie ho použijete, tým silnejší bude tón. To je tiež skvelé pre namodralý odtieň pokožky, ktorý sa vyžaduje u celofarebných psov.

Pre korektnú textúru srsti použite Plush Puppy Body Building Shampoo pre Curly typ a Plush Puppy Natural All Purpose Shampoo alebo Plush Puppy Natural Conditioning Shampoo pre Wavy srsť. Obidva sa riedia v pomere 5:1, teda 5 dielov vody na jeden diel šampónu. Vypláchnite.

Na biele plochy použite Plush Puppy Herbal Whitening Shampoo, ktorý je tónovacím šampónom na zvýraznenie bielej. Nejde o zosvetľovací / bieliaci šampón, ale stiahne nechcené teplé tóny z bielej srsti. Opakovaným použitím sa dosahujú najlepšie výsledky. Šampón rieďte 1 diel šampónu na 5 dielov vody. Naneste na biele plochy, nechajte pôsobiť 5 minút a opláchnite.

Následne Curly srsť opláchnite zmesou Plush Puppy Seabreeze Oil a vody v pomere, 1 polievkovú lyžicu oleja na 4 litre vody. To hydratuje srsť bez zmenšenia objemu či zjemnenia. Neoplachujte - nechajte v srsti.

Na Wavy srsť použite Plush Puppy Reviva Coat, naneste voľne do srsti a neoplachujte. Na presušené oblasti pridajte 1 polievkovú lyžicu Plush Puppy Natural Silk Protein Conditioner na 1 liter vody a zapracujte ho iba do týchto oblastí - zvyčajne sú to končeky srsti, potom opláchnite. Pokračujte s vrstvou Reviva Coat. Nechajte pôsobiť a nevypláchnite.

Portugal vyžaduje silnú, zdravú srsť, preto medzi výstavami odporúčam dopriať srsti masku Plush Puppy Coat Rescue. Coat Rescue naneste po šampóne a nechajte pôsobiť čo najdlhšie. Určite aspoň 5 minút. Po vypláchnutí pokračujte s Plush Puppy Seabreeze Oil zriedeným v pomere 1 polievková lyžica na 4 litre vody a ponechajte ho v srsti celý týždeň až do ďalšieho kúpania. Coat Rescue pridá do poréznych poškodených vlasov štruktúru a Seabreeze Oil hydratuje a chráni. Oba majú svoje využitie a sú neoceniteľné v akejkoľvek oblasti groomingu. Bez týchto dvoch produktov je len ťažké vypestovať dokonalú srsť.

Pre situácie, keď psík nie je v srsti, alebo ak niekde chýba objem, napr. na nohách siahnite po Plush Puppy Volumising Cream a zrieďte ho v pomere 1 polievková lyžica na 1 šálku teplej vody. Dobre zmes zapracujte do srsti a neopla- chujte. Vytvorí dojem "viac srsti" bez toho, aby sa zanechal srsť lepkavú alebo neprirodzenú.

Kde chcete, aby Wavy srsť ležala alebo presnejšie lepšie "kryla", pridajte Plush Puppy Blow Dry Cream zriedený v pomere 1 polievková lyžica na 500 ml teplej vody a aplikujte voľne na príslušnú plochu. Nechajte pôsobiť a nevypláchnite. Tým sa srsť vyrovná a zjemní.

Ak treba Wavy srsť zbaviť prílišných vĺn alebo statickej elektriny, pridajte 1 polievkovú lyžicu Plush Puppy Swishy Coat do 500 ml teplej vody a dôkladne špongiou naneste do srsti. Ak uprednostníte nanášanie rozprašovačom, musí sa to urobiť rovnomerne a do všetkých vrstiev, aby sa dosiahol maximálny úžitok. Nastriekanie vrchných vrstiev nespraví s vnútornými vlnami nič.

Vlhkú srsť vyfúkajte pomocou kefy Plush Puppy Ultimate Pin Brush do sucha a zľahka dokončite jej voľný vzhľad pomocou kombinovanej kefy s 1/2 štetín

a 1/2 nylonových zubov, ako je napríklad Plush Puppy Ultimate Anti Static Brush. Srsť nenaťahujte ani nečešte príliš tvrdo, aby sa srsť neuhladila príliš.

Všetky tieto odporúčania sú nástrojmi na získanie toho najlepšieho. Ide o robustné a energické plemeno, ktoré nie je možné držať iba vnútri. Napriek tomu na výstavy chcete tú najlepšiu srsť, preto buďte pripravení pracovať hlavne medzi výstavami. Najlepší grooming doma, ale i na výstave, je pomocou Plush Puppy OMG Grooming Spray, je to tak trochu zázrak vo fľaši. K dispozícii je v striekacej fľaši pripravenej na použitie v pomere 20:1, alebo ako 500 ml koncentrát, odporúčam približné riedenie koncentrátu pre Wavy 25: 1 a 30: 1 pre Curly.

Na fénovanie Curly srsti použite turbofén a vysušte ju úplne do sucha a potom ju nasprejujte pomocou OMG, aby sa znova zvlnila.

V deň výstavy použite na úpravu a prekefovanie OMG a, ak je to potrebné, Plush Puppy Odour Muncher pre vylepšenie vône. Dokonalou bodkou bude Plush Puppy Pixie Dust. Je to jeden zo spôsobov, ako dokáže medzi mnohými rovnako úspešnými psami zaujať práve ten váš - zaujme oko rozhodcu hoci aj malým detailom a získa to malé významné plus.

Portugal je nádherný a úžasný pracovný pes, ktorý v ideálnom prípade vyžaruje silu, ducha a vyrovnanosť. Ak je pekne upravený a správne vystavený, v lineup by mal byť veľmi nápadný. Jeho farebná srsť podporuje krásnu siluetu a jeho pozorný výraz dávajú tomuto psovi veľkú výhodu spojenia pôvabu s múdrosťou, ktoré je veľmi ťažké poraziť.

Najlepšie psy z celého sveta sú upravované v Plush Puppy.