Mops - návod na úpravu

27.01.2021

Táto nádherná malá rasa má za sebou dlhú a bohatú históriu. V priebehu stáročí bol miláčikom mnohých významných ľudí, stal sa dokonca symbolom kráľov. Je to veľký pes v malom tele. Kompaktný, kvadratický, ktorý vyžaruje silu a dynamiku. A takto by mal pôsobiť aj vo výstavnom kruhu.

Nakoľko je mops krátkosrstý, často sa stretávam s názorom, že groomingu netreba venovať obzvlášť veľa času. Samozrejme uznávam, že je to pravda, naozaj s inými typmi srsti je viac práce. Nenechajte sa však uprosiť psími očami, aj tento psík potrebuje pravidelnú - aj keď nenáročnú - starostlivosť. A to najmä ak je to "výstavák".

Jeho srsť má byť podľa štandardu jemná, hladká, mäkká, krátka a lesklá, nikdy nesmie byť hrubá alebo ako vlna. Je to veľmi presné a jasné. Nedá sa to vykladať inak. Preto je našou úlohou dosiahnuť srsť správnej textúry a udržiavať kondíciu, hebkosť a lesk.

Mopsy ťažko znášajú horúčavy a väčšina z nich sa v teple rada vyváľa v každej mláke, čo z nich často robí malých roztomilých ale páchnucich psíčkov. Preto sa hlavne v lete zíde mať poruke Plush Puppy Odour Muncher. Pomôže zvládnuť zápach a zanechá v srsti jemnú vôňu, s ktorou sa nebudete hanbiť vojsť do kaviarne, či do výstavného kruhu. Nezabúdajte, že treba na rozhodcu treba zapôsobiť tak dobre, ako sa to dá. Nebojte sa zaútočiť na všetky zmysly. Rukou pocítia jemnú srsť, uvidia lesk a budú vnímať - hoci len podprahovo - aj príjemnú vôňu.

Základom pravidelného groomingu mopsov je šampón, ktorý zanechá srsť správnej textúry a srsť sa pritom bude nádherne lesknúť. All Purpose Shampoo with Henna je výborný hypoalergénny šampón, ktorý neovplyvňuje textúru a zanecháva zdravý lesk. Obsahuje skvelý extrakt z heny, ktorý sa neviaže na srsť a ani po dlhodobom používaní srsť nebude krehká a lámavá. Tento šampón je na tento typ srsti dobré riediť v pomere 1 diel šampónu na 5 dielov vody a nechať v srsti pôsobiť aspoň 5 minút.

Pre mopsíky, ktoré majú citlivú kožu a často sa škriabu, použite Plush Puppy Sensitive Skin Shampoo zriedený v pomere 3:1. Pri ďalšom kúpaní ho zrieďte viac až kým postupne dospejete k riedeniu 10:1. Týždeň čo týždeň dávajte menej šampónu a už po dvoch mesiacoch by mal mať váš psík pokoj od škriabania. Citlivou kožou trpia hlavne mopsy chované v byte, kde sa často prehrievajú. Preto im doprajte toľko pobytu v neprekúrených priestoroch a vonku, koľko je to len možné.

Ak má váš mops tvrdšiu srsť, použite po šampóne a pred olejovaním Silk Protein Conditioner zriedený v pomere 5 dielov vody na 1 diel kondicionéru, nechajte ho cca 5 minút zapôsobiť a opláchnite. Zjemní to textúru srsti. Ak ste s textúrou spokojní, kondicionér vynechajte a pokračujte olejom.

Kým bude šampón pôsobiť v srsti, namiešajte si zmes 4 litrov teplej vody a 1 čajovej lyžice Plush Puppy Seabreeze Oil. Po vypláchnutí šampónu mopsa prelejte zmesou vody a oleja, prípadne psíka do zmesi postavte a zmes špongiou nanášajte do srsti. Akýmkoľvek spôsobom olejovú vodu nanesiete, nevyplachujte ju. Seabreeze Oil je zázračný výrobok. Obsahuje oleje z pupalky dvojročnej, nechtíka lekárskeho a množstva ďalších upokojujúcich a liečivých ingrediencií, ktoré pomáhajú upraviť zničenú srsť a udržať zdravú kožu. Seabreeze Oil môžete používať medzivýstavne aj pri výstavnej úprave. Nezanecháva v srsti mastný pocit, neviaže špinu a dobre sa zo srsti aj vymýva. A ak váš psík potrebuje viac premastiť, nebojte sa zvýšiť pomer až na 1 polievkovú lyžicu na 4 litre vody.

Teraz prichádza čas na fénovanie. Fénovanie krátkej srsti napomáha rýchlo sa zbaviť mŕtvych chlpov. Srsť potom pravidelne a sústavne dorastá, čím dosiahnete, že budete mať mopsa vo výstavnej srsti celoročne, bez ohľadu na to, či je práve sezóna pĺznutia alebo nie. Nič neodstráni tak dokonalo mŕtve chlpy ako fén. Načo by ste denno-denne srsť prečesávali, keď stačí raz za týždeň srsť okúpať a prefénovať studeným vzduchom?

Nezabúdajte na vrásky. Na čele aj pri chvostíku sú v koži záhyby, ktoré treba často kontrolovať a pravidelne udržiavať v čistote, aby tam nevznikli plesne či rôzne infekcie. Pravidelne čistite vrásky šampónom Let's Face It - jeden z najznámejších výrobkov Plush Puppy s najväčším množstvom prírodných surovín. Jedná sa o nízko penivý šampón určený pre tváre a háklivé časti. Množstvo šampónu vo veľkosti golfovej loptičky namasírujte do navlhčenej oblasti vrások, tváre a očí. Dôkladne čistí bez toho, aby došlo k podráždeniu. Môže sa používať aj v ušiach a ich okolí. Jeho nízka penivosť umožňuje ľahké oplachovanie a zároveň úplnú očistu.

Potom je dobré psíka prečesať kefou so štetinovými aj plastovými zubami - ideálna je Plush Puppy Antistat, ktorá má 2/3 štetín a 1/3 plastu.

V deň výstavy doprajte vášmu mopsovi ešte pár drobných ťahov dokonalosti: Čierne miesta ako sú maska a uši ošetrite balzamom Protein Coat Balm. Krásne zvýrazní čiernu a kožu navyše ošetrí aj UV faktorom. Stačí jedno stlačenie pumpičky, balzam si rozotrite v dlaniach a rukami ho nanášajte na potrebné miesta.

Na celé telo naneste malé množstvo Pixie Dust. Dajte ho na kefu Antistat a prečešte ňou srsť proti smeru rastu, aby sa púder dostal hlbšie a aby na povrchu zostali len trblietky. Dôkladne srsť prečesávajte až kým nedosiahnete žiadaný stav. Neprežeňte to s množstvom, aby sa psík netrblietal ako diskoguľa. Na to, aby bol výnimočný, stačí naozaj iba troška. Pixie Dust bude aj v malom množstve odrážať každý lúč slnka či umelého svetla a navyše srsť zanechá krásne hebkú. Hodí sa na všetky farby mopsov, najefektnejší je však v čiernej.

Tesne pred vstupom do kruhu ešte na mopsa streknite poslednú tajnú zbraň - Plush Puppy Shine & Comb. Je to úžasný lesk v spreji, po ktorom aj fádna srsť naberá dramatický odtieň a lesk. Famózne zvýrazní kontrast svetlých a tmavých odtieňov v žíhanej srsti a navyše tiež kožu príjemne prevonia. Potom ešte prejdite topline vášho mopsa rukou, aby sa lesk dostal všade.

Niektoré mopsy majú sklon k lenivosti či pohodlnosti, čo aj z dokonalo stavaného psa urobí v kruhu jedného z mnohých. Preto ak sa váš psík pravidelne v kruhu tvári, že by najradšej ležal niekde na gauči, siahnite po rastlinných kvapkách Plush Puppy Flower Essence Show Reviver. Je to kvetinový extrakt v alkohole. Večer pred výstavou dajte psíkovi na jazyk cca štvrť odmerky a to isté zopakujte aj ráno v deň výstavy a pol hodiny pred vstupom do kruhu. Váš psík zabudne na nudu a v kruhu bude žiariť.

Tak, teraz máte hotovú hviezdu. Váš malý všetečný mops je nádherne upravený, ideálne naladený a nič mu nestojí v ceste stať sa ozaj ťažkým súperom a veľkým víťazom.