Maltese - návod na úpravu

20.08.2020

Toto staroveké plemeno, aristokrat psieho sveta, bolo počas storočí svojej existencie známe pod rôznymi názvami. Pôvodne sa nazýval "Melitaie Dog", neskôr "Ye Ancient Dogge of Malta", Roman Ladies' Dog," the "Majestic Creature" ale aj "Maltský teriér". Niekedy v priebehu minulého storočia sa ustálil názov "Maltese". Srsť maltézskeho psíka má byť biela, dlhá a hodvábna, nikdy nie kučeravá alebo zvlnená. Aby bola v optimálnej výstavnej kondícii, vyžaduje veľa starostlivosti a kvalitnú kozmetiku.

Ak ste si práve zadovážili šteniatko maltezáčika, nasledujúce riadky sú priamo pre vás: Od začiatku by ste šteniatko mali česať mäkkou kefou s kovovými hrotmi a kúpať by ste ho mali každý týždeň. Na kúpanie použite jemný šampón Plush Puppy Natural Conditioning Shampoo with Evening Primrose zriedený vodou v pomere 1:10 (1 diel šampónu, 10 dielov vody). Šampón dobre opláchnite. Potom šteňacej srsti doprajte kondicionér Plush Puppy Silk Protein Conditioner, taktiež zriedený vodou v pomere 1:10, nechajte ho pár minút zapôsobiť a vymyte ho. Srsť potom dôkladne vyfénujte, fén nastavte na strednú teplotu. Najväčšou chybou je fénovanie horúcim vzduchom a zapekanie kozmetiky na srsť. Dokonca aj v zime je ideálne chladné až mierne teplé fénovanie. Radšej zakúrte v izbe, nemusíte kúriť fénom.

Vo veku 9-12 mesiacov srsť dospieva a nastáva výmena srsti. V tomto čase je nutné opatrné každodenné prečesávanie, aby ste srsť udržali bez uzlov. Pred česaním srsť zľahka nastriekajte pomocou Plush Puppy rozprašovača nariedenou zmesou Plush Puppy Reviva Coat a teplej vody v pomere 1:1. Reviva Coat je kvalitný hydratačný produkt, ktorý chráni srsť pred lámaním.
V tejto fáze srsť treba kúpať dvakrát za týždeň. Použite Natural Conditioning Shampoo a Silk Protein Conditioner, ktorý po chvíli zľahka prelejte čistou vodou, aby ste zo srsti vymyli iba prebytočný kondicionér. Pred fénovaním naneste do končekov srsti hrsť Reviva Coat. Od 9 mesiacov kondicionér prestaňte vymývať a nechávajte ho v srsti až do ďalšieho kúpania.

Nezabúdajte na dennú dávku Plush Puppy Reviva Coat, čo je aerosolová hydratačná pena, ktorá sa nevymýva a ktorá sa nanáša priamo rukami do srsti. Ak balíčkujete, alebo srsť gumičkujete, použite tiež Reviva Coat. Vynikajúco hydratuje srsť a aj keď sa nevymýva, srsť nie je po ňom mastná!

Výstavné kúpanie dospelého maltezáčika zahŕňa viac prípravkov aj rozhodovania - čo treba korigovať a čo treba podporiť.

Všetky začervenané či zažltnuté miesta najprv namočte a namydlite pomocou mydla Plush Puppy Wonder Blok. Po pár minútach pôsobenia ho vypláchnite a pokračujte šampónovaním celého tela. Pre maximálny efekt opakujte použitie pri každom kúpaní - nielen výstavnom. Ako s väčšinou kozmetiky, nedovoľte mydlinkám, aby sa dostali do očí.

Hlava a výraz vytvorený výraznou srsťou maltezáka sú základom správneho typu. Na tvár použite Plush Puppy Let's Face It. Ide o nízko penivý šampón určený pre tváre. Množstvo šampónu vo veľkosti golfovej loptičky namasírujte do navlhčenej oblasti tváre a očí. Môže sa používať aj v ušiach a ich okolí.

Narieďte si Herbal Whitening Shampoo s teplou vodou v pomere 5 dielov vody na 1 diel šampónu a jemne napeňte psíka. Srsť nešúchajte, aby ste zbytočne nevytvárali uzly. Nechajte šampón pôsobiť a dobre ho vymyte. Ak máte príliš veľa srsti, alebo srsť poškodenú, ktorá "nasáva" farebný odtieň, tento šampón rieďte až do pomeru 15 dielov vody na 1 diel šampónu.

Ako druhý šampón použite Natural Conditioning Shampoo v pomere 5:1. Vďaka extraktu z pupalky tento šampón srsť zmäkčí a zlepší jej odolnosť. Naneste, napeňte a opláchnite. Ak ste so srsťou spokojní, po šampóne prelejte srsť zmesou kondicionéru a vody v pomere 1 diel kondicionéru na 5 dielov vody a po chvíli pôsobenia srsť opláchnite.

Ak má Váš maltezáčik krepovitú či inak poškodenú a vysušenú srsť, po šampóne použite Coat Rescue v pomere 2 polievkové lyžice na 250 ml vody. Zmes nechajte pôsobiť v srsti 10-15 minút a potom ju vypláchnite. Pokračujte kondicionérom ako je to uvedené vyššie.

Prebytočnú vodu zo srsti vyžmýkajte, psíka zabaľte do uteráka a nechajte ho chvíľu odpočinúť. Zatiaľ si do rozprašovača namiešajte zmes Swishy Coat a Blow Dry Cream s vodou. Základný pomer je 1 polievková lyžica z každého na 2 litre vody. Podľa toho, aký typ srsti váš pes má, pomer môžete upravovať. Swisy Coat srsť uhládza a zaťažuje, Blow Dry Cream srsť zjemňuje a zmenšuje jej objem. Rozbaľte psíka z mokrého uteráka, nasýťte srsť zmesou, do celej srsti pravidelne pridajte ešte za hrsť Reviva coat a psíka do hladka vyfénujte.

Na fénovanie použite Plush Puppy Ultimate Pin Brush až kým srsť nie je do 3/ 4 suchá. Potom kefu vystriedajte za Plush Puppy Ultimate Antistat Brush na konečné uhladenie a finiš. Som zástancom použitia kefy typu Pin až kým srsť nie je suchá do 3/4, teda kým je srsť mokrá, nebude sa naťahovať. Silné naťahovanie srsti za mokra, spôsobí štiepenie končekov a zhorší sa chlpenie srsti.

Srsť má byť po vyfénovaní celkom suchá a bez uzlov. Telo prečešte hrebeňom s riedkymi zubami, hlavu hrebeňom s hustými zubami. Fúzy a bradu zopnite latexovými gumičkami. Ak je srsť dlhá až po zem, pre ochranu končekov a podporu rastu ju balíčkujte. Do balíčkov môžete použiť Seabreeze Oil, Reviva Coat alebo Chalkestral, prípadne ich vhodnú kombináciu. Na každý typ srsti sa hodí niečo iné.

Myslite na to, že ak potrebujete srsť česať inokedy ako po kúpaní, musíte ju hydratovať vhodným rozčesávačom. Ťažkú srsť trošku odľahčí Plush Puppy OMG Ready To Use a jemnú srsť rozčešete jednoduchšie kondicionérom a rozčesávačom v jednom - Plush Puppy TLC. Je celkom bežné, že budete počas roka potrebovať raz jeden, raz druhý prípravok, srsť sa vplyvom ročných období, vekom, hormonálnym cyklom vyvíja a mení. Sledujte srsť svojho maltézskeho psíka a budete presne vedieť, v akom je štádiu.

Nakoniec pár rád na výstavný deň. Počas dňa, ako budete pripravovať srsť na vstup do kruhu, naneste párkrát na končeky Protein Coat Balm. Je to famózny antistatický nemastný balzam, ktorý jemne zaťaží končeky tak, aby srsť pekne splývala. Ak srsť lieta po celej dĺžke, môžete Protein Coat Balm naniesť aj po celej dĺžke, srsť uhladí a ak ste na výstave vonku, zároveň ju aj ochráni pred slnkom.

Tesne pred vstupom do kruhu punc dokonalosti dodá lesk Shine&Comb. Streknite na srsť veľmi jemnú hmlu, ktorú po dosadnutí ešte uhlaďte štetinovou kefou Ultimate Pure Boar Brush.

Tento nebojácny malý psík je prekrásne plemeno a ak jeho srsti doprajete pravidelnú, dôkladnú a poctivú starostlivosť, bude v kruhu neprehliadnuteľný.

V PRÍPADE OTÁZOK NÁS NEVÁHAJTE KONTAKTOVAŤ.