Lhasa Apso - návod na úpravu

27.01.2021

Táto pekná rasa sa správa podľa svojej prezývky, štekajúci lev alebo strážny pes. Jeho rezervovanosť voči cudzím mu veľmi pomáha na jeho skutočnom mieste v živote - na mieste strážcu vášho vnútorného posvätného sveta. Veľkých chlapov a mastify postavte pokojne pred dvere, pre tohto psa je zabezpečenie interiéru vášho domu a vášho zdravia otázkou cti a nedá sa podplatiť. Lhasa Apso bežne zastaví premávku svojím krásnym výzorom a čarovným vyžarovaním, ktoré zaberie viac, ako len poctivú úpravu pred pravidelným výstavným kolotočom. Výstavný deň bude bezproblémový akonáhle ľudia pochopia, že dobrá srsť potrebuje dobrú rutinu, ktorá starostlivosť uľahčí - akurát treba prekonať prvé ťažšie kroky.

Jednoducho podľa štandardu a podľa dobrých rád, srsť vášho lhasáka má byť špecificky ťažká, rovná a tvrdá a nemá byť vlnitá ani hodvábna. Má mať dobrú dĺžku a má byť veľmi hustá. Teraz sa však často stáva to, že väčšina rás s dlhšou srsťou má jemnejšiu štruktúru a kondicionér sa obvykle používa na uľahčenie vyčesávania zaplstenín a uzlov. Pri tejto srsti treba obzvlášť opatrne narábať s kondicionérom, pretože kondicionér srsť zmäkčuje.

Použite kondicionér, ktorý nie je príliš klzký a zároveň taký, ktorý neuberá srsti objem. Plush Puppy Natural Silk Protein Conditioner je špeciálne namiešaný pre psy a bude vám asistovať práve tak, ako to potrebujete - uľahčí vyčesávanie bez toho, aby ovplyvnil štruktúru, ak ho použijete skutočne zriedený. Tak, my odporúčame po výstavnom kúpeli pomer 2 l vody, 3 polievkové lyžice Natural Silk Protein Conditioner, 1 čajovú lyžičku Swishy Coat (pre antistatický a hladký, rovný finiš) plus 3 čajové lyžičky Blow Dry Cream na uľahnutie srsti, takže nebude pôsobiť doširoka nafúknutá. Túto zriedenú zmes treba hojne naniesť tak, aby sa zabezpečilo rovnomerné nasýtenie a aby kozmetika prešla do srsti. Dajte si záležať, aby ste neaplikovali zmes iba na vrchné vrstvy!

Aj šampón treba riediť. Pracujete s množstvom srsti a nepotrebujete všade okolo seba mydlinky a penu. Použite Plush Puppy Natural Conditioning Shampoo with Primrose v pomere 5:1 až 10:1. Na podporu štruktúry použite Plush Puppy all Purpose Shampoo with Henna alebo ak pes nie je v srsti Plush Puppy Body Building Shampoo v tom istom pomere riedenia ako Conditioning Shampoo. Ak potrebujete vybieľovací alebo tonizačný efekt na odstránenie nežiadúcich teplých tónov vo svetlejšej srsti, použite Plush Puppy Whitening Shampoo with Ginseng zriedený tým istým spôsobom. Ak zvyknete psa kúpať vo vodnom kúpeli, pridajte 3 stlačenia pumpičky na nádrž a oplachujte. Presné dávkovanie, ako bolo uvedené na začiatku odseku, použite do osobitnej fľaše na intenzívnejšiu očistu miest ako nohy, dolné časti atď. Iba pre čierne psy je veľmi vhodný Plush Puppy Black Opal Shampoo. Ako prvý použite napr. Plush Puppy Deep Cleansing Shampoo a Black Opal až ako druhý šampón. Riedi sa 1:1. Nechajte ho pôsobiť 10 - 15 minút a potom opláchnite. Takto naozaj účinkuje!

Medzi výstavami je veľmi dôležitá pravidelnosť. Olejujte srsť. Plush Puppy Seabreeze Oil je skutočný dar z nebies. Tento rastlinný olej zostavený z pupalkového oleja, oleja z nechtíka lekárskeho atď., je vodou riediteľný, preto vás nebude hnevať pri vymývaní pred výstavou. Pridajte 1-2 polievkové lyžice Seabreeze Oil na 2l teplej vody a nasýťte srsť. Na okraje uší a končeky srsti môžete použiť priamo nezriedený olej pomocou rozprašovacej fľaše ak to tieto časti potrebujú.

Pre poškodenú srsť narieďte z času na čas Plush Puppy Coat Rescue zriedený do vodnej kaše - tak, aby sa dala ľahko naniesť prstami do srsti. Naneste zmes štedro do srsti - vráti výdatnosť vyčerpanej srsti, ktorá sa láme. Nechajte pôsobiť 10 - 15 minút a opláchnite. Potom pokračujte kondicionérom Silk Protein Conditioner zriedeným s vodou, aby sa poriadne uzavreli končeky vlasov a znova opláchnite. Potom tradične dodajte hydratáciu a elastickosť pomocou Seabreeze Oil zriedeným ako už bolo uvedené hore a dennou dávkou Plush Puppy Reviva Coat, aerosolovou hydratačnou penou, ktorá sa nevymýva a ktorá sa nanáša priamo rukami do srsti. Ak balíčkujete alebo robíte vrkôčiky, použite tiež Reviva Coat. Vynikajúco hydratuje srsť a aj keď sa nevymýva, srsť nie je po ňom mastná!

Takže prichádza deň výstavy a vy ste venovali týždenne množstvo pozornosti na ochranu srsti a zvládli ste výstavný kúpeľ, ktorý ste zakončili zmesou Silk Protein Conditioner/Swishy Coat/Blow Dry Cream, uistite sa, že na sušenie používate Plush Puppy Pin Cushion Brush až kým srsť nie je do 3/ 4 suchá. Potom kefu vystriedajte za Plush Puppy Metro/AntiStat Brush na konečné uhladenie a finiš. Som zástancom použitia kefy Pin Cushion Brush až kým srsť nie je suchá do 3/ 4, teda srsť sa nebude naťahovať kým je mokrá. Silné naťahovanie srsti kým je mokrá, spôsobí štiepenie končekov a zhorší uzlenie. Nikdy nečešte dlhú srsť štetinovou kefou, kým sú vlasy skutočne mokré. Akonáhle je srsť takmer suchá, môžete finišovať jemnejšou kefou, pretože bežná kefa vám nezabezpečí ten výsledok, aký potrebujete. Neskúšajte kefovať a zároveň naťahovať počas sušenia - vidím to u mnohých. Každú časť, ktorú idete sušiť najprv prečesávajte zhora nadol aby ste uhladili aj niektoré krátke vlasy na vrchnej vrstve časti a potom zdvihnite časť srsti a sušte cez kefu otáčajúc jemne kefu, aby ste udržali končeky srsti stále tak jemné a hladké. Mám rada výsledok fénovania akoby bol od skúseného kaderníka. Stojí za to venovať tomu viac času a urobiť to poriadne. Ak ste si nechali dosť času na poriadne fénovanie, práca počas výstavného dňa bude minimálna.

Na kefovanie počas výstavného dňa a aj medzi výstavami použite Plush Puppy OMG Grooming Spray. Nevolá sa tak náhodou. Každý, kto tento výrobok vyskúšal počas testovania, zvolal, "Oh My Gosh, that product works. (Fantastické, tento výrobok účinkuje)" To meno sa uchytilo. Je to úžasné! K dispozícii v 500 ml rozprašovači OMG Ready To Use alebo ako 500ml OMG Koncentrát, ktorý odporúčame riediť 20:1 na každodenné použitie. Môžete upraviť pomer podľa potrieb vášho psa, ale toto je dobrý pomer riedenia všeobecne. Oveľa ľahšie sa dajú zvládnuť plste a je vynikajúci na rozuzľovanie a celkové česanie. Skutočne vo výbave dlhosrstého psa nesmie chýbať.

Finišujte s Plush Puppy Protein Coat Balm na koncoch/špičkách srsti iba pár minút pred vstupom do výstavného kruhu, aby sa zaťažili konce srsti a aby nelietali okolo psa. Obzvlášť počas veterných dní alebo v nečase - stačí iba troška nanesená rukami od prostriedku srsti nadol. Nie je to ani ťažký ani mastný výrobok a môže sa používať opakovane viackrát počas dňa.

Šikovný je aj Plush Puppy Powder Puff for Regular Coats na rýchlu očistu špinavých labiek a zadnej časti alebo podobných častí. Naneste ho šikovne do srsti a vyčešte kefou alebo vyfúkajte prebytok fénom. Púder okamžite čistí a aj prevonia srsť, čo je obrovskou výhodou v prípade núdzovej situácie tesne pred vstupom do kruhu. Môžete použiť aj Plush Puppy Wonder Wash, tekutý bezoplachový šampón, ktorý pení, keď sa vtiera do srsti, ale aj tak mám kvôli rýchlosti pri kruhu radšej Plush Puppy Powder Puff, pretože nenamočí srsť a ja ušetrím čas, ktorý by som musela venovať fénovaniu, narovnávaniu a uhladeniu. V tejto fáze výstavy nechcem pri srsti nič mokré.

A ešte pár tipov, ktoré je dobré si zapamätať - ak je srsť vlnitejšia, ako treba, použite viac Plush Puppy Blow Dry Cream, ak je srsť chudobnejšia, použite iba nepatrné množstvo Blow Dry Cream a pre situáciu, keď je srsti naozaj málo, použite trochu Plush Puppy Volumising Cream zriedený v pomere 1 polievková lyžica na 1 šálku teplej vody. Túto zmes aplikujte od korienkov až asi do polovice dĺžky pred fénovaním. To dodá akoby ďalšiu vrstvu srsti, a celkovo bude pôsobiť srsť bohatšie a trochu pevnejšie.

Tak. A lhasa vyzerá ako obrázok, čo poviete? Jeho živá a asertívna povaha a jeho plynulý a ľahký pohyb mu dotvárajú jeho veselý a trúfalý zjav, keď sa pozerá cez ťažké závesy srsti padajúcej mu cez oči. A keďže sa vyskytuje v toľkých mnohých farbách, tento krásny, rýchly bojovník v kruhu sa nám nikdy nezunuje.