Dalmatin - návod na úpravu

27.01.2021

Pravdou je, že dalmatin má v podstate ľahko udržiavateľnú srsť, ktorú netreba tak pravidelne a zložito česať ako dlhosrsté rasy a ktorú nepostihuje ani silné pĺznutie, ktoré je typické pre psy s dvojitou srsťou. Na prvý pohľad dalmatin vyzerá veľmi jednoducho a bezúdržbovo. Žiara výstavných reflektorov a skúsené oko posudzovateľov však odhalia každý nedostatok - ako aj všetky prednosti. Preto netreba nechať nič na náhodu.

Špičková prezentácia týchto psov môže byť aj náročná. Tie časy, keď psy vstupovali do výstavných kruhov rovno z prašnej cesty a bola šanca, že vyhrajú, aj keď mali na sebe ešte blato, sú už dávno preč. Je to šou, vážení! A ak chcete zažiť ten pocit, ktorý poznajú iba tí najlepší, je najvyšší čas robiť to, čo tí najlepší považujú za samozrejmosť!

Štandard hovorí, že dalmatin má mať krátku, hladkú, tvrdú a hustú srsť na celom tele. Musíte si dobre vyberať, čo použiť a čo nechať tak, aby ste srsť umelo nezjemnili. A tiež treba srsti dopriať dostatok hydratácie pre jej výživu a zdravý rast.

Odporúčam vybrať si šampón, ktorý nemení textúru srsti, ale aj tak dobre umyje a bielu farbu prežiari. Použite Herbal Whitening Shampoo, ktorý nezosvetľuje, ale zvyšuje kontrast medzi bielou a čiernou (resp. hnedou) tak, že už po prvom okúpaní vidíte na svojom psovi rozdiel. Zrieďte ho v pomere 5:1, teda 5 dielov vody na 1 diel šampónu. Na miestach, ktoré sú viac znečistené - napríklad na nohách - použite hĺbkovo čistiaci šampón Deep Cleansing Shampoo v pomere 3:1.

Ak je srsť suchá a nevyzerá zdravo, potrebujete zabezpečiť hlavne lesk. Vyberte si preto All Purpose Shampoo with Henna a použite ho v pomere 5:1. Je to výborný prostriedok, ktorý tmavším farbám dodáva dramatickú hĺbku a bielej úžasný lesk.

To je základ - vy sa musíte iba rozhodnúť, ktorý šampón použiť a či ho dať na celé telo, alebo - ako to odporúčam ja pre dosiahnutie dokonalosti - na každú časť tela použiť ten pravý šampón.

Tejto rase neodporúčam používať kondicionér. Jeho použitie môže viesť k mäkkej a nadýchanej srsti, a to u dalmatinov rozhodne nechceme. Srsť však treba hydratovať, a to sa dá aj bez použitia kondicionéru. Dokonalou alternatívou je Seabreeze Oil. Je to ten najlepší prostriedok na dosiahnutie zdravej srsti. Táto zmes rastlinných olejov je skvelá dokonca aj pre citlivú pokožku. Použite ho v pomere 1 polievková lyžica na 4 litre vody. Prelejte srsť a dobre zmes zapracujte dovnútra až ku koži, aby sa dostala všade. Nevymývajte, nechajte zmes v srsti. Tak, teraz máte výborne hydratovanú a naolejovanú srsť, ktorá nie je na dotyk mastná.

Teraz srsť vyfénujte. Viem, mysleli ste si, že krátkosrsté psy stačí utrieť handrou a hotovo. Nuž, existuje tu dôvod na fénovanie - VŠETKY mŕtve chlpy odletia. Srsť sa bude priebežne regenerovať a vy sa nebudete musieť báť vypĺznutých dier alebo fľakov. Ak váš dalmatin nemá dokonale hustú srsť - často sa to stáva napríklad sukám po háraní - použite po naolejovaní Volumising Cream. 1 polievkovú lyžicu objemového krému zmiešajte v 250 ml teplej vody a naneste do srsti. Potom vyfénujte. To napruží každý chlp a vytvorí ilúziu hustej srsti. Nie je to tužidlo a ani srsť nezlepí, iba pomôže zaplniť medzery.

V deň výstavy by sa na niektorých miestach mohlo zísť extra vybielenie. Aplikujte nemastný biely krém Cover Up Cream pomocou vlhkej špongie. Ideálne sú kuchynské špongie - ľahko a lacno sa dajú zohnať. Hlavne špongiu veľmi nenamočte, lebo potom bude trvať večnosť, kým to vyschne. Taktiež nedávajte veľké množstvo Cover Up Creamu naraz. Tento výrobok je najlepšie používať vo vrstvách. Naneste tenkú vrstvu, počkajte, kým vyschne, naneste ďalšiu atď. Vydrží to celý deň a ľahko sa to umyje vodou a šampónom.

Taktiež mám rada poruke Plush Puppy Wonder Wash - obvykle sa hodí krátko pred vstupom do kruhu, keď sa psíkovi prihodí nehoda. Je to bezoplachový šampón, ktorý výborne pení a nezanecháva stopy. Jednoducho ho nastriekajte na postihnuté miesto, napeňte prstami a osušte uterákom. Biela farba bude znova krásne žiarivo biela.

A už prichádza váš čas vstúpiť do kruhu a vaša bodkovaná hviezda na štyroch labkách je pripravená predviesť sa. Ešte jemne nastriekajte Plush Puppy Shine & Comb. Je to žiarivý nemastný lesk v spreji, ktorý vyzerá veľmi prirodzene a pôsobí veľmi efektne. Prejdite potom rukou po topline, aby ste lesk pravidelne rozotreli.

Na záver ešte vôňa. Mnoho rozhodcov ocení, keď psík bude krásne voňať. Samozrejme to platí aj pre sučky. Plush Puppy Odour Muncher dokáže ešte viac, ako iba pekne voňať. Je to nielen parfém, ale aj dezodorant, ktorý pohltí nepríjemné pachy a zanecháva iba sviežu vôňu, ktorá neobťažuje ani psa, ani rozhodcu.

Nestačí vám a radi by ste ešte niečo navyše pridali? Ja prosto zbožňujem trblietky Pixie Dust. Ak to nepreženiete, budete nadšení aj vy. Zľahka poprášte vašu kefu - obvykle štetinovú 100 % Pure Bristle Brush a jemne ňou prejdite po topline, nohách a chvoste. Potom vytraste z kefy zvyšky a znova ňou prečešte miesta, na ktoré ste nanášali Pixie Dust tak, aby ste sa zbavili bieleho púdru a aby tam zostali len trblietky. Toto treba robiť PRED použitím lesku v spreji.

A aký je výsledok? Doteraz ste mali jedno z najnápadnejších plemien na výstave. A teraz - ten najviac šou dalmatin je práve ten na vašom vodítku. Tak nech vám krásne behá!

Martina Adámeková

(Autorka je pravidelnou účastníčkou seminárov o úprave rôznych typov srsti so špičkovými handlermi a groomermi z celého sveta, ktoré organizuje firma Plush Puppy.)