Boston terrier - návod na úpravu

27.01.2021

Týchto amerických elegánov "v smokingu" neprehliadnete. Sú to dobre vyvážené krátkosrsté kompaktné psy s telom pripomínajúcim viac teriéra než buldoga. A aj keď sú to malé psy, ich atraktívny vzhľad, vystupovanie a temperament z nich často robia víťazov aj tak ťažkej skupiny ako je FCI IX.

Ako so všetkými krátkosrstými psami, aj so srsťou bostona je porovnateľne menej práce, ako s dlhosrstými psami alebo so psami s dvojitou srsťou. Jeho krátka, hladká, lesklá srsť s jemnou textúrou si ale tiež vyžaduje pozornosť aby bola v top výstavnej kondícii po celý rok. Nie je nič horšie, ako vidieť vystavovaného bostona s vypĺznutými miestami alebo nepravidelne hustou srsťou.

Tajomstvom dokonalej krátkej srsti bez viditeľných známok pĺznutia je pravidelná údržba a príprava s dostatočným časovým predstihom. Srsť a kožu treba neustále chrániť, udržiavať a vylepšovať.Či už vášho bostona práve vystavujete alebo nie, je ideálne ho pravidelne každý týždeň kúpať, olejovať a fénovať. Áno, fénovať. Fénovanie studeným vzduchom odstráni všetku mŕtvu srsť a umožní pravidelný a rýchlejší rast a regeneráciu novej srsti. A olejovanie zaistí hydratovanú kožu a srsť aj pri častom kúpaní a fénovaní. Tak budete mať krásneho psa so zdravou srsťou a doma vás nebudú obťažovať "premnožené" chlpy na podlahe a v sedačke (či v posteli).

Aby ste mali bielu ako čerstvo napadnutý sneh, namočte celého psíka a na biele znaky použite mydlo Plush Puppy Wonder Blok. Používa sa ako bežné mydlo. Dobre ho napeňte a dôkladne vypláchnite. Je jemné, organické a výborne likviduje fľaky. Ak ho budete používať každý týždeň, budete mať perfektnú žiarivú bielu.

Pokračujte šampónom na celé telo. Pre väčšinu bostonských teriérov je ideálnou voľbou Herbal Whitening Shampoo. V pomere 5 dielov vody na 1 diel šampónu zaručí dokonalý kontrast medzi bielou a tmavou srsťou. Tmavú dramaticky prehĺbi a bielu krásne rozjasní.Ak je hlavným cieľom kúpania dosiahnuť lesk, použite Herbal Whitening Shampoo iba na bielych znakoch a na zvyšok tela pre zdravý lesk Plush Puppy All Purpose Shampoo taktiež v pomere 5:1.Pri medzivýstavnom kúpaní nasleduje Seabreeze Oil dobre zriedený v teplej vode v pomere ˝ čajovej lyžičky na ˝ litra vody. Nasýťte roztokom srsť tak, aby sa dostal až ku koži a neoplachujte. To ochráni kožu a srsť a umožní vám pravidelne bostona kúpať a fénovať bez nechcených následkov. Je to zmes rôznych rastlinných olejov, predovšetkým pupalkového, nechtíkového a pšeničného, ktorá srsť výborne hydratuje a dodáva jej zdravý výzor. Seabreeze oil je skvelý dokonca aj keď váš psík inklinuje k tvorbe lupín.

Raz do mesiaca doprajte koži a srsti hĺbkové ošetrenie zmesou z 2 čajových lyžičiek Coat Rescue, ˝ čajovej lyžičky Seabreeze Oil a 2 čajových lyžičiek Silk Protein Conditioner. Do tejto zmesi pridajte iba toľko teplej vody, aby to zostalo husté "do ruky" a rukou zmes namasírujte po celom tele. Nechajte to pôsobiť aspoň 5 minút (ideálne 20 minút), potom srsť vypláchnite a vyfénujte.

Počas týždňa ¨C priemerne každý druhý deň ¨C nanášajte na suchú srsť penu Reviva Coat. Hydratuje srsť a nezanecháva ju mastnú. Stačí iba množstvo lieskového orecha rukami rozotrieť hlavne po hlave a topline. Táto pena je vhodná pre všetky farby a typy srsti.

Pri výstavnom kúpaní použite šampóny tak, ako sme už spomínali vyššie. Nepoužívajte však Seabreeze Oil. Namiesto toho si namiešajte ˝ polievkovej lyžice Silk Protein Conditioner s ˝ litrom teplej vody a srsť nasýťte zmesou pomocou veľkej špongie. Neoplachujte, nechajte pôsobiť v srsti. Je to lepšie, ako použiť neriedený kondicionér a dokonca to ešte uľahčí aj aplikáciu a pravidelné rozptýlenie kondicionéru na všetky miesta. Je to dostatočné zriedené na to, aby sa to nemuselo vymývať a srsť zostane jemná so správnou textúrou.

Teraz srsť vyfénujte chladným vzduchom, ktorý srsť zanechá hladkú a priliehavú.Ak má srsť tendencie odstávať a pôsobiť nadýchane, pridajte do Silk Protein kondicionéra 1/4 polievkovej lyžice Plush Puppy Swishy Coat a namiesto pol litra vody použite celý liter. Opäť platí, že po nanesení zmes netreba zo srsti vymývať. Swisy Coat pôsobí antistaticky a pomôže udržať srsť skutočne rovnú a hladkú. Bostonom sa to často nestáva, nakoľko som sa však už s týmto problémom pri tejto rase stretla, pre istotu to tu uvádzam.V deň výstavy naneste prstami na biele miesta trochu Chalkestral. Pomôže vám udržať na srsti biely púder a zároveň ochráni srsť pred abrazívnymi vlastnosťami púdrov. Najlepší zo všetkých je Plush Puppy Fairy Frost Regular, ultra jemný, super biely a skutočne veľmi priľnavý púder. Nezmení štruktúru dokonca ani ak sa na vonkajšej výstave pokazí počasie a rozprší sa. Navyše bude na rozdiel od bežných púdrov a kried skutočne v srsti výborne držať. Taktiež môžete siahnuť po Pixie Dust a trošku z neho do Fairy Frost Regular pridať. Pritiahne na nádhernú bielu ešte viac svetla ¨C najmä na slnku a pod reflektormi. Ale neprežeňte to, naozaj stačí iba trocha.

Ak máte v pláne výstavu aj na druhý deň a neplánujete bostona znova kúpať, použite po výstave bezoplachový šampón Wonder Wash. Odstráni po výstave Fairy Frost Regular alebo kriedu či púder, osvieži srsť a biele znaky nebudú vyzerať príliš umelo. Nastriekajte ho na srsť, rukami napeňte a pomocou uteráka vysušte. Na druhý deň na výstave zopakujte postup s Chalkestral a Fairy Frost Regular, ktorý sa najlepšie nanáša štetcom na púder (podobný štetcu na holenie) alebo jemnou štetinovou kefou.

Ak vášmu psíkovi slzia oči a v bielej srsti pod očami vidno červenkasté stopy, pomôže vám Cover Up Cream nanášaný ideálne pomocou vatovej tyčinky na čistenie uší. Naberte veľmi malé množstvo na tyčinku a urobte tenkú vrstvu. Počkajte dvadsať sekúnd, aby prvá vrstva vyschla a pokračujte ďalšou veľmi tenkou vrstvou. Takto pokračujte s veľmi malými množstvami, aby ste to neprehnali a aby miesta pod očami nezostali "nakrémované". Na záver ešte na upravované partie dajte trošku Fairy Frost Regular. Pomôže dosušiť poslednú vrstvu a zároveň zladí prechod od bielených miest k nebieleným.Tesne pred vstupom do kruhu psíka zľahka prekefujte štetinovou kefou 100 % Pure Bristle Brush a doprajte mu bodku dokonalosti lesk Shine & Comb. U bostonov nie je dobré aplikovať Shine & Comb priamo na jeho jemnú srsť, ale lepšie je nastriekať ho na kefu a ňou ho naniesť alebo ideálne streknúť tak 30 cm nad psíka a nechať hmlu zľahka naňho dosadnúť.Ako vidíte, pre srsť boston teriéra sa dá urobiť skutočne veľa. Možno sa vám to bude zdať prehnané, ale ak tento postup budete dodržiavať, srsť a výzor bostona vám budú skvelou odmenou. Samozrejme nezabúdajúc na to, že si váš psík bude vašu zvýšenú pozornosť užívať a v kruhu bude žiariť nielen krásou ale aj radosťou.

Martina Adámeková

(Autorka je špecialistkou PlushPuppy a pravidelnou účastníčkou seminárov o úprave rôznych typov srsti so špičkovými handlermi a groomermi z celého sveta, ktoré organizuje firma PlushPuppy.)