Border Collie - návod na úpravu

19.08.2020

BORDER COLLIE

Border Collie - fantasticky múdra, horlivá do práce a zároveň aj krásna. Border Collie nie je iba ochotná a zdatná v práci, je zároveň aj úžasná vo výstavnom kruhu. Tí z nás, ktorí majú niekedy tvrdohlavé a neústupčivé rasy, môžu závidieť, že sa s Border Collie pracuje ľahko a že niekedy pôsobí ako predĺžená ruka svojho handlera. Nie je iba najlepším priateľom človeka, tento cenný pomocník k stádu je výborným all round psom pre poslušnosť, agility atď. Trikom tohto všetkého je byť schopný oddeliť povinnosti a potreby tejto rasy a zabezpečiť to, aby mala dostatok možností na to, aby sa zúčastnila všetkých týchto udalostí. Teda ako keď niekto tvrdo pracuje na tréningu fly ballu, agility a poslušnosti, iný potrebuje učiť sa upravovať a vystavovať vo výstavnom kruhu. Štandard hovorí o rase s bohatou dvojitou srsťou odolnou proti vplyvom počasia, ktorá tvorí hrivu, nohavice a zástavy. Podľa štandardu AKC je dovolené trochu upraviť labky, päty a zmieňuje sa o krátkosrstej a dlhosrstej variete.

Srsť je strednej štruktúry s mäkkou podsadou. Border Collie má rôzne stavy srsti kvôli sezónnej výmene a starostlivosť o srsť sa musí prispôsobiť tomu, v ktorom štádiu sa srsť práve nachádza. Hlavným cieľom je lesk, kondícia a prevencia pred prežiarením slnkom a dehydratáciou. Pre perleťovo biely efekt alebo na minimalizovanie nechcených teplých tónov v srsti, použite Plush Puppy Whitening Shampoo. Šampón srsť nezosvetľuje, ani nevyťahuje farbu, ale potláča tóny do červena alebo hrdzava a tiež pridáva tú žiadanú krásnu perleť bielej srsti. Toto je efektívne na všetkých farbách Border Collií. Odporúčam na lebku a topline Plush Puppy All Purpose Shampoo, ktorý nazývam šampónom lesku v pomere 5:1 (t.j. 5 dielov vody na jeden diel šampónu). Kondicionér použite iba ak má srsť veľký objem a treba ju trochu sploštiť. Na túto srsť uprednostňujem ľahké naolejovanie olejom Plush Puppy Seabreeze Oil zriedeným v pomere 1 polievková lyžica na 4 litre vody. Nalejte dôkladne cez srsť až na kožu a nechajte v srsti - neoplachujte. To srsti dodá extra lesk a zabezpečí, že srsť nezjemnie. Tiež to pomôže, aby sa srsť nechlpila a netvorili sa na nej uzly.

Keď zistíte, že srsť začína pĺznuť, začnite používať Plush Puppy Natural Conditioning Shampoo zriedený tiež 5:1. Ak je srsť vypĺznutá a vy potrebujete získať viac objemu, použite Plush Puppy Body Building Shampoo zriedený v tom istom pomere. Ak je srsť v stave pĺznutia a má tendencie vyzerať zle a našuchoreno, môžete použiť aj Plush Puppy Silk Protein Conditioner. Stále pokračujte aj v olejovaní. 

Na tvár použite Plush Puppy Let's Face It. Ide o nízko penivý šampón určený pre tváre. Množstvo šampónu vo veľkosti golfovej loptičky namasírujte do navlhčenej oblasti tváre a očí. Môže sa používať aj v ušiach a ich okolí.

Nežiaduce začervenania a zažltnutia srsti zredukujte naturálnym mydlom Plush Puppy Wonder Blok. Mokrú srsť namydlite, opláchnite a používajte opakovane. Škvrny sa vždy ťažko eliminujú, ale je to jemný spôsob, ako výzor škaredých škvŕn zmierniť. Tajomstvom tohto produktu je dostatok času na zapôsobenie jeho prírodných zložiek. Pre maximálny účinok odporúčame, ak je to možné, aplikovať ho na potrebné miesta už deň pred kúpaním a potom aj počas kúpania.

Pre úpravu na výstavu by sa pes mal vyfénovať. Ideálne je borderu fénovať vždy keď sa kúpe psa, aby sa zbavila nežiaducej srsti a srsť, ktorá zostáva, je potom už iba v dobrom stave. S takou srsťou sa potom ľahko vytvára krásna silueta. V tomto bode sú možné rôzne postupy, aby ste vystavili srsť vo vynikajúcom stave. Ak je srsti príliš málo, použite Plush Puppy Volumising Cream zmiešaný v pomere 1 polievková lyžica do 1 pohára vody. Srsť zmesou dôkladne nasýťte napríklad špongiou, neoplachujte a vyfénujte proti smeru rastu, aby ste srsť zdvihli čo najviac.

Ak potrebujete zredukovať množstvo alebo srsť zmäkčiť a uhladiť - hlavne keď je srsť stará a suchá - použite Plush Puppy Blow Dry Cream zmiešaný v pomere 1 polievková lyžica do 1 pohára vody.

Na krepovité, rozlietané, zvlnené časti, ktoré by mali radšej vyzerať hladšie, použite Plush Puppy Swishy Coat zriedený v pomere, ktorý sa najviac hodí na textúru tejto srsti - čo môže byť veľmi rôzne, ale začnite so zmesou 1 polievková lyžica na 1 liter vody. Podľa výsledku zistíte, či potrebujete zmes koncentrovanejšiu alebo menej koncentrovanú. Dobre to zapracujte do srsti, ktoré potrebujú vyhladiť alebo na topline, vyfénujte proti smeru rasti srsti s pomocou Plush Puppy Ultimate Pin Brush až kým srsť nebude do troch štvrtín suchá a potom použite Plush Puppy Ultimate Anti-Static Porcupine Brush, čo srsť uhladí a natiahne. Teraz máte za sebou základ úpravy a srsť je pripravená na česanie na výstave.

Aby ste pridali hĺbku bielej a skryli škvrny, použite Plush Puppy Cover Up Cream. Zľahka ho naneste na srsť prstami alebo trošku navlhčenou (alebo aj celkom suchou) špongiou. Zľahka naneste na časti, ktoré to potrebujú. Nanášajte po vrstvách až kým nedosiahnete žiadaný efekt a na usušenie pridajte plnú kefu púdru Plush Puppy Fairy Frost Regular, ktorý tiež pomáha krému uschnúť. Nechajte preschnúť a potom prekefujte.

Na nohy použite pod púder Plush Puppy Chalkestral. Najprv si malé množstvo zohrejte medzi rukami a potom ho naneste na potrebné miesto. Taktiež je možné ho nanášať vlhkou špongiou. Naneste púder alebo kriedu a ihneď prekefujte. Chalkestral je jedinečný výrobok, ktorý srsť udržiava v kondícii a minimalizuje jej vysušenie kriedou a navyše a pomáha udržať púder v srsti. Je úplne vodou rozpustný.

Na starostlivosť na výstave alebo doma použite Plush Puppy O.M.G., revolučný sprej na starostlivosť o srsť. Naneste a zapracujte malé množstvo OMG do srsti. Srsť osvieži a zanechá ju v úžasnom stave. 1 diel OMG Concentrate zmiešajte s 30 až 40 dielmi vody. Čím silnejšia zmes, tým silnejšie účinky, pre tento typ plemena s dvojitou srsťou účinkuje lepšie menej koncentrovaný.. Je to tiež úžasný produkt na pravidelné česanie, ktorý srsť nadmerne nezmäkčuje.

V deň výstavy, ak treba, zľahka srsť prefénujte, aby ste znova dosiahli perfektnú siluetu. Ak treba umyť špinavé nohy a pod., použite Plush Puppy Wonder Wash. Jednoducho ho nasprejujte na znečistené miesto, napeňte a vyutierajte uterákom. Tento bezoplachový šampón je veľmi užitočný a efektívny. Taktiež môžete štetinovou kefou naniesť jemne ligotavú bodku z Plush Puppy Pixie Dust naneseného na náprsenku, nohavice a topline. Iba nanášajte proti smeru rastu srsti, aby ste dovolili púdru usadiť sa pod povrchom a na povrchu nechať iba ligot. Je to skvelé aj na čiernu srsť!

Finišujte streknutím Plush Puppy Odour Muncher pre nádhernú vôňu srsti a pre finálny lesk celého psa prestriekajte s Plush Puppy Shine & Comb.

Aby ste vašu borderu udržali v top kondícii, vyskúšajte liečivú zmes Plush Puppy Seabreeze Oil a Plush Puppy Coat Rescue. Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu Seabreeze Oil a 1 polievkovú lyžicu Coat Rescue do 1 litra teplej vody. Naneste na celé telo, nevymývajte a srsť vysušte ako obvykle.

Srsť tejto rasy potrebuje veľa pozornosti, ale na druhej strane, krásne veci sa nedosahujú jednoducho. A ja prosto zbožňujem tú nádhernú siluetu tohto psa, keď sa pohybuje svojím jedinečným spôsobom a vyzerá, že má hodnotu milión dolárov! Stojí to trochu snaženia a vedomostí, ale keď to už máte, dokážete hocičo. Neváhajte!

Najlepšie psy z celého sveta sú upravované v Plush Puppy.


AK POTREBUJETE PORADIŤ, NEVÁHAJTE NÁS KONTAKTOVAŤ.