Australian Silky Terrier - návod na úpravu

27.01.2021

Ako naznačuje názov rasy, srsť a jej krása sú veľmi dôležitou súčasťou tohto plemena. Slovami štandardu má byť hladká a hodvábna a má pôsobiť pestovaným dojmom. Toto je hodená rukavica pre každého, kto má chuť predviesť svojho psa na výstave v dokonalej forme a kondícii a kto tuší, ako na to.

V prvom rade si musíte uvedomiť, že dlhosrstá rasa s takými nárokmi na kvalitu srsti si vyžaduje pestovanie srsti počas celého roka a to už od šteniatka. Takúto starostlivosť nazývame medzivýstavná. Pre majiteľa silky teriéra to znamená, že psíka treba kúpať, fénovať a česať aspoň raz za týždeň. Stále sa stretávam s názormi, že pes sa nesmie kúpať často. Nie je to pravda. Tie časy, keď sa psy kúpali v detských šampónoch a potom sa dlho bojovalo s kožnými problémami, sú už dávno preč. Na trhu je niekoľko značiek veľmi kvalitnej kozmetiky špecializovanej pre psy, ktorá psom neškodí, naopak prospieva aj pri častom kúpaní.

Chlpy silky teriéra majú podobnú štruktúru ako ľudské vlasy, táto rasa teda veľmi nepĺzne, ich srsť má však sklon k lámavosti. Ak budete pravidelne kúpať, váš pes bude celkovo zdravší a taktiež minimalizujete riziko lámania chlpov ako aj podráždenia kože a vzniku infekcií. Ako a čím teda austrálskeho silky teriéra kúpať?

Základným šampónom, ktorým môžete kúpať už aj šteniatka od 8. týždňa, je Plush Puppy Natural Conditioning Shampoo. Obsahuje výťažky z pupalky dvojročnej, ktorá pôsobí na srsť a kožu blahodarne. Narieďte si šampón s vodou v pomere 1 diel šampónu na 15 dielov teplej vody a psíka týmto šampónom dvakrát vyšampónujte, pričom pri druhom šampónovaní ho nechajte aspoň 2-3 minúty pôsobiť. Tento šampón (ako aj všetky ostatné Plush Puppy šampóny) výborne pení a rovnako výborne sa aj vymýva, šampónovať dvakrát teda nie je žiadny problém. Po uplynutí času na pôsobenie šampón dobre opláchnite.

Kým bude šampón pôsobiť, narieďte si Silk Protein Conditioner v pomere 1:10. Ako už názov "Silk" napovedá, tento kondicionér je dokonalo vhodný pre rasy, ktoré si vyžadujú hodvábnu štruktúru srsti, a teda aj pre austrálskeho silky teriéra. Je taký koncentrovaný, že sa ťažšie rozrába s vodou, preto si narieďte najprv v pomere 1:3 a až keď máte zmes takto zriedenú, pokračujte v riedení do pomeru 1:10. Alebo - ako to robí mnoho skúsených vystavovateľov - jednoducho nalejte potrebné množstvo vody a kondicionéru do nádoby a ponorným mixérom to do hladka rozmixujte. Zmesou nasýťte všetky vrstvy srsti. Super sa pracuje kúpacou špongiou - kondicionér, ktorý z psíka stečie znova naberte do špongie a dajte na psíka. Tento kondicionér sa zo srsti neoplachuje, po 3 minútach nechajte prebytok odkvapkať a zabaľte psa do uteráka, aby ste odsali čo najviac vody.

Potom psíka vyfénujte. Ak nebudete pravidelne fénovať a necháte srsť voľne schnúť, rýchlo sa vám začne plstiť. Ak sú v srsti po vykúpaní veľké uzly, nastriekajte do nich grooming sprej OMG Ready To Use, aby ste uľahčili ich vyčesanie a zamedzili polámanie vlasov. Počas fénovania psa prečesávajte kefou Plush Puppy Antistat, ktorá má 50 % prírodných a 50 % umelých štetín.

Ak je srsť veľmi poškodená alebo nepoddajná a krepovitá, pridajte medzi šampón a kondicionér ešte masku Coat Rescue. Používa sa v plnej koncentrácii. Masku naneste na vyšampónovanú srsť, nechajte pôsobiť 10 minút, opláchnite a až potom pokračujte horeuvedeným kondicionérom.

Ak radi pracujete s olejom, môžete pre dôkladnú výživu na jar a na jeseň "naložiť psa do oleja". Znamená to, že do kondicionéru pridáte pol čajovej lyžičky Seabreeze Oil. Je to veľmi účinná zmes rastlinných olejov, ktoré vyživujú kožu a srsť a prinavracajú stratenú pružnosť. Treba však rátať s tým, že naolejovaná srsť sa viac špiní a že budete musieť psíka okúpať hneď, ako sa zapráši. Inak hrozí, že prach srsť zničí.

Taktiež môžete srsti pomáhať nestratiť lesk a pružnosť aj medzi kúpaniami - hydratovaním. Na takúto starostlivosť odporúčam dva prípravky - buď obľúbenú penu Reviva Coat alebo skvelý nemastný krém Chalkestral. Záleží na každom psovi a type srsti, čo sa hodí viac, samozrejme môžete tieto výrobky aj ľubovoľne kombinovať. Z obidvoch stačí iba malinké množstvo - asi vo veľkosti lieskového orecha - rozotrieť medzi rukami a naniesť na končeky srsti.

V lete a v zime, keď je silné slnko, odporúčam na psíky, ktoré sú často vonku, raz za dva dni aplikovať UV faktor pre psy Sunshade. Pomôže udržať srsť hydratovanú a - čo je hlavné - pes na slniečku nevybledne a na výstave sa bude môcť blysnúť sýtymi a bohatými farbami, hodvábnou textúrou a hladko priliehajúcou srsťou.

Ak budete počas celého roka vášho silky teriéra udržiavať, výstavná úprava vám nebude robiť žiadny problém. Vychádzame z toho, že psík má srsť vyživenú a bez plstí.

Výstavné kúpanie začínate - rovnako ako medzivýstavné - šampónom Natural Conditioning Shampoo with Evening Primrose zriedeným v pomere 1:15 a dvoma šampónovaniami.

Dokonalo stavaného psa, ktorý sa rád predvádza a vyzerá v kruhu ako sen, môže pokaziť strieborný odtieň srsti alebo celkovo vyblednuté farby. Ale nezúfajte, vieme prírode pomôcť malým trikom. Pri druhom šampónovaní zmeňte postup a šampónujte takto: Trieslové (tan) znaky našampónujte šampónom All Purpose with Henna zriedeným v pomere 15:1. Dobre tieto znaky napeňte a nechajte penu v srsti. Zrieďte si Black Opal Shampoo v pomere 1:1 a naneste ho na nežiaduce strieborné chlpy. Nechajte to pôsobiť pár minút a potom opláchnite a pokračujte vo výstavnej úprave. Dĺžku pôsobenia si musíte natrénovať pred výstavným kúpaním, aby ste dosiahli ten správny odtieň. All Purpose Shampoo povzbudzuje vlastné pigmenty psa, nefarbí. Ale Black Opal Shampoo srsť tónuje, podobným spôsobom ako atrament, preto je na vás, aby ste "vychytali" ten správny pomer vody a šampónu ako aj dĺžku pôsobenia. Ak to budete robiť pravidelne, uvidíte, že strieborná sa začne meniť na žiaducu čierno-modrú.

Ak si to kvalita a štruktúra srsti vyžadujú, môžete po šampóne na srsť na niekoľko minút naniesť Plush Puppy Coat Rescue. Po vypláchnutí pokračujte Natural Silk Protein kondicionérom ako pri medzivýstavnom kúpaní. Potom psíka zabaľte do uteráka. Pamätajte, že uterákom psa nesmiete šúchať, srsť by ste si zbytočne zauzlili a pridali by ste si aj prácu s dosiahnutím hodvábneho lesku.

Výstavný kumšt pokračuje pri fénovaní. Pred fénovaním si namiešajte do 250 ml vody jednu polievkovú lyžicu Plush Puppy Swishy Coat a jednu čajovú lyžičku Blow Dry Cream. Takto pripravenú zmes rozprašovačom nastriekajte do srsti a až potom fénujte. Blow Dry Cream je hodvábny koncentrát, ktorý srsť zjemní, zamedzí vzniku statickej elektriny a zmenší jej objem. Swishy Coat každý vlas obalí mikrovsrstvičkou, čo spôsobí, že srsť bude hladšia a rovnejšia. Pomer obidvoch prípravkov si samozrejme môžete prispôsobiť podľa toho, čo vášmu silky teriérovi treba so srsťou dosiahnuť. Napríklad ak má príliš tvrdú srsť, pridajte Blow Dry Cream. Ak má jeho srsť tendencie vlniť sa, dajte viac Swishy Coat a podobne. Neváhajte robiť pokusy, akurát si vždy presne zapíšte, aký pomer ste použili, aby ste v prípade dokonalého výsledku mohli rovnaký pomer namiešať aj nabudúce. Fénujte po vrstvách zdola - od nôh a bruška smerom nahor, vrchnú vrstvu až nakoniec, aby ste dosiahli krásne hladkú a priliehavú srsť bez vĺn.

V deň výstavy už bude treba iba doladiť pár drobností. Majte pre každý prípad poruke bezoplachový šampón Wonder Wash - aj pes je živý tvor a môže mať žalúdočnú nevoľnosť alebo črevné problémy. Všetko sa dá zvládnuť, treba byť však pripravený.

Keď začnete psíka upravovať do kruhu, poprášte jeho srsť jemnou vrstvou Pixie Dust. Biely prášok, v ktorom sú trblietky, vyčešte kefou 100 % Pure Bristle Brush tak, aby v srsti zostali iba trblietky. Bude ich však vidno iba v slnečnom svetle alebo pod reflektormi. Ak ste v tmavej hale, či na vonkajšej výstave pod mrakom, tento krok pokojne vynechajte.

Pár minút pred vstupom do kruhu doprajte ešte srsti antistat Protein Coat Balm. Je to nemastný finišér, ktorý srsť na správnych miestach zaťaží bez toho, aby vyzerala "splihlá". Streknite dávkovačom raz do dlane, rozotrite si ho medzi rukami a naneste ho na končeky srsti. Postup opakujte, ale nanášajte Protein Coat Balm na topline. Žiadny chlp nebude lietať a všetky budú poslušne na svojom mieste. Tento postup môžete podľa potreby opakovať aj niekoľkokrát denne.

Bodku dokonalosti dosiahnete tekutým leskom Shine & Comb. Streknite dvakrát na psíka zo vzdialenosti cca 20 cm, aby sa lesk pravidelne rozptýlil a váš silky teriér zažiari krásou. Tento jemne olejový lesk nielenže priťahuje a úžasne láme svetlo, dokáže aj dramaticky prehĺbiť farby.