Afgánsky chrt - návod na úpravu

27.01.2021

Afgánsky chrt bol kedysi pes určený na lov štvaním, teraz je to aristokrat medzi psami, ktorý potrebuje množstvo starostlivosti. Skúsený vystavovateľ mi s úsmevom vysvetlil, že pri tejto rase sú tri rôzne typy srsti - priveľa, akurát a primálo. Povedal aj to, že väčšina psov má z času na čas niektorý z týchto typov osrstenia. Srsť afgánskych chrtov sa musí vyvíjať prirodzene bez zásahov ako je strihanie či trimovanie až na pár výnimiek, ako úprava sedla a podstrihovanie srsti na nohách. Väčšina mladých afgánov má "opičie fúzy". Nie je vhodné ich odstrihnúť, lepšie je ich odstraňovať ručným vytrhávaním - ak teda dokážete vášho nezávislého afgána presvedčiť, aby vám to dovolil. Keď sa raz táto srsť vytrhne, obvykle už viac nerastie. Preto si teda vychutnajte tieto dni s "opičími fúzmi", pretože tie sa už nikdy nevrátia.

Najviac starostlivosti si vyžaduje srsť čiernych a vo farbe black and tan. Väčšine z nich srsť vysychá oveľa skôr ako zlatým a krémovým afgánom. Aby srsť tak rýchlo nevysychala, možno použiť Plush Puppy Reviva Coat v množstve golfovej loptičky. To je dobré zriediť v rozprašovači so šálkou teplej vody a nastriekať na srsť. Na odstránenie objemu zo srsti, je dobré pridať do horeuvedenej zmesi polievkovú lyžicu Plush Puppy Blow Dry Cream a vyfénovať. Pre kúpeľ pred výstavou pridajte do tejto zmesi 2 čajové lyžičky Plush Puppy Seabreeze Oil.V období, keď má afgán málo srsti, kúpe sa šampónom Plush Puppy Body Bulding Shampoo zriedenom v pomere 3:1 (3 diely vody do jedného dielu šampónu a pred fénovaním sa nanáša Plush Puppy Volumising Cream v pomere 1 polievková lyžica na jednu šálku teplej vody. Celú zmes naneste na srsť. Tento roztok môžete zosilniť alebo viac zriediť podľa potrieb srsti vášho afgána.Väčšinu času možno afgány kúpať šampónom Plush Puppy Conditioning Shampoo with Evening Primrose v pomere 5:1. Pre extra lesk použije Plush Puppy All Purpose Shampoo v pomere 5:1 a na redukciu hrdzavých farebných tónov v srsti čiernych afgánov sa používa Plush Puppy Herbal Whitening Shampoo with Ginseng v pomere 5:1. Plush Puppy Herbal Whitening Shampoo with Ginseng srsť nezosvetlí a srsť nevybledne, ale minimalizuje neželané farebné odtiene.

Keďže človek ako vlastník afgánskeho chrta už isto vyskúšal mnohé výrobky, mal by kvôli docieleniu dobrého efektu dostať srsť do pôvodného stavu pomocou Plush Puppy Deep Cleansing Shampoo v pomere 5:1. Alfou a omegou tejto srsti je, že srsť sa má kĺzať bez toho, aby sa lepila. Každý vlas by mal pôsobiť ľahko a individuálne. Srsť by nikdy nemala pôsobiť mastne alebo ťažko. Plush Puppy Protein Coat Balm nanesený od prostriedku vlasov až po končeky dodá srsti v deň výstavy nepatrnú váhu a spraví z krásneho dokonalé realitu.

Veľkým tajomstvom, aby sa srsť afgána predviedla zo svojej najlepšej stránky, je posledný kúpeľ pred výstavou. Mnohí majú svoje vlastné spôsoby, ktorými to dokážu dosiahnuť a toto je môj spôsob vypracovaný v spolupráci s mnohými úspešnými ľuďmi, ktorí sa o svoje vedomosti boli ochotní podeliť. Na sedlo nedávajte žiadny kondicionér, bolo by sploštené. Na uši a na hlavu môžete zľahka naniesť Plush Puppy Silk Protein Conditioner a dobre vypláchnite. Potom, čo ste psa vyšampónovali, dajte na telo jednu šálku Plush Puppy Silk Protein Conditioner, 1 čajovú lyžičku Plush Puppy Seabreeze Oil a polievkovú lyžicu Plush Puppy Swishy Coat zmiešané v 4 litroch vody a naneste túto zmes na srsť špongiou. NEOPLACHUJTE. Horeuvedená zmes sa zdá byť tá správna pre väčšinu typov srsti, dá sa ale jemne prispôsobovať každému psovi zvlášť.

Hlavne si použitú zmes, s ktorou ste spokojní, podrobne zapíšte, aby ste ju mohli znova namiešať rovnakým spôsobom. Dôvod, prečo aplikujeme všetky výrobky pri poslednom oplachovaní a nevymývame ich, je ten, že takto je ľahšie dostať do takého množstva srsti kozmetiku rovnomerne, ako by sme všetko striekali do srsti počas fénovania. Ak niekto používa 2-krokovú alebo 3-krokovú rutinu ako kondicionér, opláchnuť, aplikovať kozmetiku na sušenie atď. a ak chce poznať presné množstvá, tak potom nikdy presne nezistí, koľko kondicionéru sa opláchlo a koľko ho zostalo v srsti. Metóda, ktorú odporúčam ja, je jednoduchá, rýchla a dá sa presne určiť dávkovanie.

Na normálne kúpanie medzi výstavami použite po opláchnutí šampónu 1 - 2 šálky kondicionéru a 2 polievkové lyžice oleja. NEVYMÝVAJTE. Ochráni to srsť pred zaplstením. V tejto fáze môžete použiť aj zmes 1 polievkovej lyžice Plush Puppy Coat Rescue s vodou.

Zabaľte uši s Plush Puppy Reviva Coat alebo s Plush Puppy Seabreeze Oil do igelitu a stužky a upevnite dlhou stužkou. Mnohí afgáni namáčajú svoje uši do misky s vodou. Trikom je voľný obojok, na ktorom sú upevnené dve elastické stužky. Keď sú potom uši zabalené, upevnite konce na elastické stužky pripevnené na obojku. Bude to koniec rozžutých balíčkov na ušiach a mokrej srsti na ušiach.

Keď fénujete afgána na výstavu, použite Plush Puppy Pin Brush. Nikdy netreba česať špinavú srsť alebo splsteniny na sucho. Keď je srsť špinavá alebo zaplstená - okúpte ju. Najlepšie použite pri fénovaní Pin Brush až kým srsť nebude zo 7/8 suchá, potom ju vymeňte najlepšie za oválnu Plush Puppy Antistat Brush. Táto kefa je vytvorená z plastových a 1 naturálnych štetín z diviaka. Táto kefa pridá srsti hladký výzor. Šteniatkam sa srsť na nohách fénuje smerom nahor a srsť na tele smerom nadol v smere rastu.

Dospelým psom sa fénuje srsť vždy v smere rastu. Pri česaní v poslednej minúte dňa výstavy nezabudnite na Plush Puppy Protein Coat Balm a ak to potrebujete, tak sprej na srsť (Plush Puppy Reviva Coat v pomere 1 golfová loptička na jednu šálku vody). V deň výstavy nepoužívam žiadnu kefu s diviačou srsťou, aby som predišla statike v srsti.

Na záver už len dotyk krásnej vône Plush Puppy Odour Muncher a trochu Plush Puppy Pixie Dust pre lesk na závesy a možno štipku aj na sedlo. Váš afgánsky chrt je kráľom psov - zvyšok sveta je pre afgána nepodstatný. Vidieť tohto psa bežať vo výstavnom kruhu s vánkom v jeho nádhernej srsti je mimoriadny zážitok. Afgánsky chrt má skutočne modrú krv v psom svete. (zostavila Cheryl Lecourt)