Bolognese

18.08.2020

Baví ma rozprávať sa s vystavovateľmi o srsti, problémoch s ňou a vymýšľať spôsoby, ako tieto problémy riešiť. Keďže je tak veľa typov srsti, vytipovať tie správne produkty a namiešať ich v ideálnych pomeroch je obvykle hotová alchýmia. Ale keď to vyjde - páni, potom sa naozaj je na čo pozerať. Väčšina majiteľov výstavných boloniek rieši tri základné problémy: srsť sa chlpí, alebo nie je dosť biela, alebo nie je dosť dlhá. Prípadne rôzne kombinácie týchto nedostatkov. V podstate sa im dá dosť dobre predchádzať, tajomstvo krásnej boloňky je ukryté v pravidelnosti.

Poďme sa teda venovať medzivýstavnej príprave. Aby srsť rástla a neolamovala sa, musí byť čistá a rozčesaná. Obvykle platí pravidlo, že akonáhle sa pes začína plstiť, treba ho okúpať. Pri väčšine boloňských psíkov to znamená kúpať približne raz za týždeň. Ak s pravidelnou údržbou začínate práve teraz, psíka pred kúpaním rozčešte do hladka až ku koži s pomocou Plush Puppy OMG Ready To Use. Rozčesaná srsť bez plstí je nevyhnutný štart pred začiatkom pravidelnej údržby a nevyhnutná podmienka pre dosiahnutie srsti výstavnej kvality. Pri česaní buďte jemní. Zaplsteniny nasýťte rozčesávačom OMG Ready To Use, rozoberte ich prstami a až potom ich češte kefou. Na tento typ srsti a zaplstenín odporúčam Plush Puppy Ultimate Soft Slicker alebo zlatú kefu ActiVet. Keď už psík nemá na sebe žiadne plste, len pár uzlíkov, môžete kúpať. Ak má váš psík tendencie červenieť na labkách, okolo genitálií a na papuľke, umyte tieto časti tela pomocou mydla Plush Puppy Wonder Blok. Jednoducho namočte, namydlite, nechajte chvíľu pôsobiť a potom opláchnite.

Na medzivýstavné kúpanie použite Plush Puppy Natural Conditioning Shampoo zriedený v pomere 10:1. Tento šampón obsahuje výťažky z pupalky dvojročnej, ktorá veľmi priaznivo pôsobí na kožu a srsť, podporuje rast a je absolútne hypoalergénny, vhodný dokonca aj pre psy s kožnými problémami. Na tvár použite Plush Puppy Let's Face It. Ide o nízko penivý šampón určený pre tváre. Množstvo šampónu vo veľkosti golfovej loptičky namasírujte do navlhčenej oblasti tváre a očí. Môže sa používať aj v ušiach a ich okolí. Po okúpaní použite Plush Puppy Silk Protein Conditioner zriedený v pomere 10:1. Pozor! Tento kondicionér sa z boloniek nevymýva. Nebojte sa vyskúšať aj silnejší alebo naopak slabší roztok. Riaďte sa intuíciou a skúsenosťami - srsť vášho psíka vám ukáže, aký pomer je preňho ten správny.

Nasleduje fénovanie. Kým je srsť ešte celkom mokrá, nepoužívajte kefu, srsť nadvihujte prstami. Uzlíky nasýťte grooming sprejom OMG Ready To Use a opatrne ich prstami pouvoľňujte. Keď už srsť začína trošku schnúť, siahnite po kefe Plush Puppy Ultimate Pin Brush. Táto kefa rozdelí uvoľnené uzly a srsť sa vysuší pravidelne až ku koži. Ak je po vyfénovaní srsť suchá a lámavá, pridajte pri ďalšom kúpaní medzi šampón a kondicionér ešte jeden medzistupeň -Plush Puppy Coat Rescue. Je to intenzívna revitalizačná maska na srsť, ktorá vracia suchej a vyčerpanej srsti silu a elasticitu. Naneste ju v plnej koncentrácii na miesta s poškodenou srsťou, nechajte ju pôsobiť aspoň 5 minút (ak je psík citlivý na chlad, môžete urobiť zábal) a potom masku vymyte a pokračujte kondicionérom, ako je to už popísané vyššie.

Srsť boloňky si vyžaduje aj ľahké prečesanie medzi kúpaniami - obvykle obdeň. Ak je srsť v dobrej kondícii, postačí vám zľahka navlhčiť ju sprejom OMG Ready To Use. Ak je však stále suchá, odporúčam na rozčesávanie zmes z peny Plush Puppy Reviva Coat: do rozprašovača si namiešajte penu Reviva Coat s vodou v pomere 1:3 a nastriekajte pred česaním do srsti. Je to pozoruhodný bezoplachový výrobok, ktorý bol vytvorený tak, aby srsť hydratoval ale nezanechal ju ulepenú ani mastnú.

Výstavné kúpanie si treba vopred rozmyslieť, rozhodnúť sa, čo so srsťou treba spraviť, aby bola dokonalo krásna. Pri každom piatom kúpaní alebo raz za mesiac začínajte hĺbkovo čistiacim šampónom Plush Puppy Deep Cleansing Shampoo. Je to silný šampón, ktorý srsť nielen umyje ale ju zbaví aj starých zvyškov kozmetiky, laku aj silikónu. To je základ pre žiarivo bielu. Môžete ho používať v plnej koncentrácii alebo zriedený, ale vždy keď ho zriedite, oslabíte jeho silu. Nechajte ho pár minút pôsobiť a potom ho dobre opláchnite.

Ako dosiahnuť žiarivú striebrobielu? Použite Plush Puppy Whitening Shampoo v plnej koncentrácii na problémových miestach a zriedený až 1:5 na zvyšok tela. Nechajte ho aspoň 5 minút pôsobiť a potom opláchnite. A je to! Biela srsť je zase naozaj biela. Ak sa žiada bohatšia srsť, pokračujte objemovým šampónom Body Building Shampoo v pomere 5:1. Napeňte, nechajte pár minút pôsobiť a opláchnite. Ak sa vám nechce toľkokrát šampónovať,Whitening Shampoo a Body Building Shampoo môžete spojiť a našampónovať nimi naraz. Ja však uprednostňujem osobitnú aplikáciu, takto mám pod kontrolou, koľko ktorého šampónu sa kam dostalo.

Pred fénovaním si ešte do 250 ml rozprašovača namiešajte 1 kopcovitú čajovú lyžičku objemového krému Volumising Cream. Nastriekajte ho pred fénovaním na miesta, ktorým chýba objem a fénujte ako obvykle. Srsť je žiarivo biela a nadýchaná, ale chýbajú jej ešte charakteristické vlnky, ktoré sme fénovaním a prečesávaním "rozobrali". Znova nastupuje superhydratačná pena Reviva Coat. Najstriekajte si ju do dlaní a rukami penu naneste do srsti tak, aby ste srsť hydratovali a prinavrátili jej správne vlnky. Srsť už nečešte, pracujte iba rukami. Ak je pre srsť vášho boloňského psíka plná koncentrácia príliš silná, môžete penu ľubovoľne riediť do rozprašovača - s vodou to však neprežeňte, inak bude srsť viac mokrá ako hydratovaná. Tento postup môžete zopakovať aj ráno vo výstavný deň. Začervenané partie pod očami skryje biely Plush Puppy Cover Up Cream. Pracujte vatovou tyčinkou alebo - čo je úplne ideálne jemne navlhčenou špongiou tupovaním. Naneste tenkú vrstvu, počkajte pol minútky, ďalšiu tenkú vrstvu atď. Na záver ešte štipku jemného bieleho púdru Plush Puppy Fairy Frost Regular.

Ak je srsť na hlave príliš padavá a zakrýva oči, môžete nad oči naniesť transparentný vosk Plush Puppy Sit 'N' Stay. Zohrejte vosk medzi prstami, naneste ho v dostatočnom množstve tak, aby ste dosiahli žiadaný tvar a nechajte ho vychladnúť. Ako bude schnúť, prestane lepiť a stane sa úplne neviditeľný.

Nehody sa občas prihodia aj multišampiónoma v bielej nadýchanej srsti dokážu urobiť hotovú katastrofu. Preto nezabudnite k výbave na výstavu pribaliť aj bezoplachový šampón Plush Puppy Wonder Wash, ktorý veľmi rýchlo a účinne dokáže následky črevnej búrky zklikvidovať. Stačí ho na postihnuté miesto nastriekať, napeniť a do sucha vyutierať suchým uterákom.

Pred vstupom do kruhu ešte bodku dokonalosti - Plush Puppy Shine and Comb. Je to fantastický finišér, ktorý srsti boloňky dodá neodolateľný lesk a zvýrazní typické vlnky. Teraz už žiarivo bielu a nadýchanú srsť výstavne upravenej boloňky nič neprekvapí. Obvykle je to pastva pre oči rozhodcu aj pre divákov okolo kruhu. A môžete si byť istí, že ten najočarujúcejší boloňský psík je práve ten na vašom vodítku.

Najlepšie psy z celého sveta sú upravované v Plush Puppy.

Plush Puppy je k dispozícii u vášho dodávateľa:

Mgr. MARTINA ADÁMEKOVÁ, Slovensko

AK POTREBUJETE PORADIŤ, NEVÁHAJTE NÁS KONTAKTOVAŤ.